Kanadská železniční společnost Canadian Pacific Railway se dohodla na koupi americké firmy Kansas City Southern za 25 miliard dolarů (547 miliard korun) v hotovosti a akciích. Transakce je podle agentury Reuters dosud největším spojením dvou železničních společností.

Canadian Pacific dohodou o převzetí sází na oživení severoamerického obchodu. Spojením podniků podle agentury Reuters vznikne první železniční skupina s tratěmi propojujícími Kanadu, USA a Mexiko. Dohodu však ještě musejí schválit regulátoři.

Akcionáři společnosti Kansas City Southern podle dohody obdrží za každou svou akcii 90 USD v hotovosti a 0,489 akcie firmy Canadian Pacific. Po dokončení dohody by tak měli vlastnit čtvrtinu kmenových akcií Canadian Pacific. Transakce ohodnocuje každou akcii Kansas City Southern na 275 USD. Kupní cena tak zahrnuje prémii 23 procent k páteční závěrečné ceně akcií na burze.

Canadian Pacific vlastní a provozuje transkontinentální nákladní železnici v Kanadě a Spojených státech. Kansas City Southern se soustředí na železniční spojení obchodních a průmyslových trhů ve středu USA s průmyslovými městy v Mexiku, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru