V pražském Kongresovém centru v pondělí začalo ve zkušebním provozu fungovat očkovací místo hlavního města. Proti covidu-19 v něm bude tento týden očkováno 200 lidí denně, zatím to budou strážníci městské policie, lidé s poruchami intelektu a jejich opatrovníci. Kapacita centra v budoucnu bude až 1000 lidí denně. Pro veřejnost registrovanou přes státní očkovací systém se centrum otevře 6. dubna.

V centru bude město využívat vakcínu Pfizer/BioNTech. Na území metropole ji ale distribuuje stát a vedení města ani pražský očkovací koordinátor o ní nerozhoduje. Primátor Hřib minulý týden opět kritizoval stát za to, že podle jeho informací nyní v pražských skladech leží 33 528 dávek této vakcíny, i když je den před závozem. Počet nevyužitých dávek se podle něj proti minulému pondělí zdvojnásobil.

Z toho důvodu by měla Praha ve svém očkovacím centru použít právě vakcínu Pfizer/BioNTech, řekl Hřib. „Není podle mě nutné tady vyvolávat summity premiérů s Evropskou komisí, bylo by dobré se nejdřív soustředit na vyočkování těch vakcín, které v Praze máme,“ řekl Hřib v souvislosti s vyjádřením některých evropských premiérů včetně předsedy české vlády Andreje Babiše (ANO), že se vakcíny v EU nerozdělují spravedlivě.

Hřib doplnil, že počet denně očkovaných v Praze od ledna stagnuje. „Problém je v tom, že státní tempo očkování v Praze zůstává stejné, zatímco v krajích, kde si očkování řídí sami, roste,“ napsal primátor před týdnem v dopisu premiérovi. Babiše v něm vyzval, aby zajistil urychlené vyočkování nevyužité vakcíny v Praze nebo její rozvoz do jiných krajů.

Na provozu se kromě magistrátu, jeho organizace Metropolitní zdravotnický servis a Prahou spoluvlastněného Kongresového centra podílí také soukromá zdravotnická skupina Medicon, Český červený kříž a pražští záchranáři. 

Zkušební provoz má v prvním týdnu prověřit fungování a řešení různých situací, které při očkování mohou nastat. Zatím proto budou zdravotníci v centru očkovat jen 200 lidí denně. „To je minimální provozní kapacita. Víme, že bez nějakého velkého úsilí můžeme kapacitu rozšířit až na 1000 na den,“ řekla radní Milena Johnová (Praha sobě). Výhledově podle ní bude možné počet denně naočkovaných lidí ještě zvýšit. 

Vyšší kapacita centra je plánována mimo jiné také proto, že očkovací místa v hlavním městě Praze jsou a budou i nadále využívána obyvateli jiných krajů, jelikož Centrální registrační systém umožňuje rezervaci termínu v očkovacím místě dle volby zájemce, nikoli dle spádovosti na základě trvalého pobytu osoby, uvedla Praha v tiskové zprávě.

Přístup do očkovacího centra bude řešen přímo z parkoviště u Kongresového centra Praha, přičemž zde budou zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, aby se potkalo v ideálním případě co nejméně lidí, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů. Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH.

V Praze je nyní podle informací magistrátu i s Kongresovým centrem registrováno 45 očkovacích míst s celkovou kapacitou asi 9000 vakcinací denně. Z toho devět je státních a nacházejí se ve velkých nemocnicích a Státním zdravotním ústavu. Kongresové centrum je třetím místem zřizovaným magistrátem, další jsou v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech.