Finanční problémy skupiny GFG Sandžíva Gupty, pod kterou spadá i huť Liberty v Ostravě, přiměly k akci investory. Banky Citigroup a Credit Suisse zahájily podle BBC u londýnského insolvenčního soudu kroky k vymáhání nezaplacených dluhů. Začaly tak s likvidací části skupiny, která má problémy s financováním. Hlavní věřitel GFG, společnost Greensill Capital, požádala na začátku tohoto měsíce o insolvenci. Konglomerát, který zastřešuje všechny Guptovy ocelářské a hliníkářské aktivity, včetně obchodu s komoditami, tak musí hledat nové zdroje peněz.

Liberty Steel zaměstnává v Británii kolem pěti tisíc lidí. Už minulý týden Gupta požádal britskou vládu o finanční pomoc ve výši 170 milionů liber (5,2 miliardy korun) na úhradu denních provozních nákladů a ztrát firmy. Kabinet to ale odmítl s tím, že se obává neprůhledné struktury GFG. Ministři zároveň podle BBC zvažují všechny možnosti, jak udržet v chodu závody i pracovní místa v Liberty a jednou z nich je podle BBC také znárodnění.

Ostravská huť Liberty, která zaměstnává šest tisíc lidí, je nyní v plusu, i tady je ale atmosféra napjatá. S ostravským vedením i odboráři jednal ve středu večer i sám Gupta. „Dozvěděli jsme se, že GFG shání někoho, kdo jí pomůže s refinancováním a údajně se někdo rýsuje,“ popisuje setkání Petr Slanina, šéf odborové organizace KOVO Liberty. Konkrétní detaily ale Gupta nesdělil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se