Nejlepším podnikatelem Česka se stal Josef Průša. Zakladatel a šéf společnosti Prusa Research, která patří mezi největší výrobce 3D tiskáren na světě, získal titul EY Podnikatel roku 2020. Poradenská skupina vyhlašuje národní vítěze ve zhruba padesátce zemí světa, společně se pak utkají ve finále v Monte Carlu. To bylo loni přesunuto do on-line prostoru a ani letos se v Monaku podnikatelé nesejdou.

„Jednatřicetiletý Josef Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem ČR, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže,“ uvedla vedoucí partnerka EY v ČR Magdalena Souček. Průša je podle ní cennou inspirací nejen pro své podnikatelské úspěchy, ale také pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie covid-19. Loni například zdarma tiskl ochranné štíty pro zdravotníky. „Moje firma bude jenom tak dobrá, jak jsou dobří moji lidé. Tak jsme asi docela dobří. A jedeme dál,“ sdělil své bezprostřední dojmy po vyhlášení Průša.

Josef Průša začal svůj 3D tiskárenský byznys budovat v roce 2012 ve sklepě na pražském Smíchově a dnes patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Jeho výrobky lze nalézt ve firmách i v domácnostech ve více než 160 zemích od Antarktidy až po Havaj.

Porota složená především z vítězů minulých ročníků, jíž předsedal loňský celostátní vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky Oliver Dlouhý z Kiwi.com, ocenila výjimečnou vytrvalost s jakou vybudoval celosvětově úspěšnou firmu. Před třemi lety měl Průša 60 zaměstnanců, dnes jich je přes 500. Měsíčně do světa rozešle kolem 10 tisíc tiskáren, při jejichž výrobě využívá opět své vlastní tiskárny. Právě soběstačnost je pro firmu klíčová – od vývoje softwaru i hardwaru, přes výrobu většiny komponentů, až po distribuci a zákaznickou podporu. Externí distributory téměř nevyužívá, ve většině případů si vystačí s vlastním e-shopem.

Koronavirus společnost Prusa Research nezpomalil, spíše naopak. Zatímco loňský obrat činil 1,5 miliardy korun, letos překročí 2 miliardy. Poptávka vzrostla jak od jednotlivců hledajících nové koníčky, tak od firemních zákazníků nakupujících 3D tiskárny konstruktérům domů. 

Průša a jeho spolupracovníci se během roku výrazně zapojili i do boje s epidemií – na jaře vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a rozdávat. Celkově to bylo více než čtvrt milionu exemplářů. Štít je plně certifikovaný a jeho design je volně dostupný. Kromě toho Průšovi lidé vedli aktivitu Covid19CZ, podíleli se na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a tiskli součástky pro covmasky.

EY uděluje ceny také v dalších kategoriích. Technologickým podnikatelem roku 2020 se tak stali otec a syn Lubomír a Juraj Šabatkovi z vývojářské společnosti IDEA StatiCa. Titul Začínající podnikatel roku 2020 získali bratři Dominik Herka, Jan Herka, Václav Herka ze startupu Wuders. Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění si odnesla dvojice miliardářů Jan Dobrovský a Petr Pudil ze společnosti bpd partners za podporu projektu Post Bellum. Titul Společensky prospěšný podnikatel roku letos putuje do rukou Tomáše Šebka a Rudolfa Ringelhána, zakladatelů virtuální platformy zdravotní péče uLékaře.cz.

V předchozích ročnících získali titul EY Podnikatel roku například majitel firmy Unicorn Vladimír Kovář, Eduard Kučera z Avastu, šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura, majitel výrobce zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík či majitel Kofoly Jannis Samaras.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist