Divadlo Archa ve spolupráci s poradenskou společností EEIP pořádá ve čtvrtek 8. dubna setkání na počest profesora Michala Mejstříka, který 7. ledna letošního roku podlehl komplikacím spojeným s nemocí covid-19. Pietní setkání nese název MMM – Michal Mejstřík Memorial, začíná ve 20 hodin a připomene předního českého teoretického ekonoma, podnikatele a akademika. 

Večer připravili ekonom Tomáš Sedláček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, ředitelka EEIP Dita Tesárková a ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Sledovat jej můžete od osmi do půl desáté večer na YouTube odkazu nebo přímo v našem článku. 

Na bývalého člena Národní ekonomické rady vlády během večera vzpomínají osobnosti hospodářského, akademického a kulturního života. Mezi řečníky se objeví i ekonom Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity, velvyslanec Jihokorejské republiky Tae Jin Kim, profesor Stanley Nollen z univerzity Georgetown, CEO Mattoni Alessandro Pasquale nebo ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Celým večerem bude provázet moderátor a novinář Václav Moravec.

Michal Mejstřík se narodil v roce 1952 a po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Po pádu komunistického režimu dokončil svá studia na London School of Economics v roce 1991. Později se stal šéfem poradenské firmy EEIP, působil také dva roky jako předseda dozorčí rady ČSA.

V 90. letech se také podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE) a v roce 1993 založil na Univerzitě Karlově Institut ekonomických studií (IES), jejž následně vedl až do roku 2010. Z IES vybudoval prestižní ekonomickou školu, která se pravidelně umisťuje v žebříčcích nejlepších ekonomických univerzit světa. 

„Vždycky se s ním skvěle pracovalo, byl kdykoliv ochotný konzultovat ekonomické nápady. Nikdy nezapomenu, s jakým nasazením a úspěchem dokázal dát dohromady Institut ekonomických studií na Karlově Univerzitě a přivést do něj mladé, přemýšlivé lidi. Byl to člověk s obrovským rozhledem,“ řekl pro HN po Mejstříkově smrti ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.

V době pandemie koronaviru byl profesor Mejstřík členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu a také expertní skupiny Koro-NERV, která vznikla loni v březnu za cílem zmenšit dopady vypuklé pandemie na ekonomiku Česka.

MMM – Michal Mejstřík Memorial / online z Divadla Archa