Prodej výrobce hudebních nástrojů Amati Denak se bude opakovat. Uvedl to v pondělí server E15.cz na základě informací od insolvenčního správce zadlužené firmy Lukáše Zrůsta. Firmu Amati Denak, která je od roku 2019 v insolvenci, původně v aukci získala brněnská investiční skupina RIQ Investments za 26,5 milionu korun. Podle serveru se ale vysoutěžená cena zdála nízká největšímu věřiteli Amati, bance UniCredit, která proto stáhla souhlas s prodejem. Banka to nechtěla komentovat. Amati Denak byla znalcem oceněna na 131,5 milionu. RIQ Investments zvažuje právní kroky.

„Budeme opakovat výběrové řízení. Evidujeme další nabídku a pokoušíme se dosáhnout vyššího výtěžku,“ řekl serveru insolvenční správce Amati Denak. Kupní smlouva s původním vítězem aukce kvůli zpětvzetí souhlasu bankou UniCredit podepsána podle serveru nebyla. „Nebudeme to jakkoli komentovat,“ sdělil E15.cz mluvčí banky UniCredit Petr Plocek.

RIQ Investments ale podle serveru nadále počítá s tím, že Amati Denak k 1. květnu převezme, a zvažuje právní kroky. „Chystáme se firmu řádně provozovat, máme nachystaný tým a investovali jsme do přípravy převzetí prostředky,“ řekl E15.cz právní zástupce skupiny Bořivoj Líbal. Banka UniCredit podle něj udělila souhlas s prodejem, aniž v podmínkách výběrového řízení specifikovala minimální prodejní cenu. „To, že finanční dům souhlas následně stáhl s odůvodněním nízké ceny, lze jen těžko u profesionála, jakým je banka, pochopit,“ doplnil Líbal.

Výsledek původní aukce označil již dříve insolvenční správce Zrůst za úspěch, přestože konečná cena výrazně zaostala za znaleckým posudkem. Zájem o koupi Amati podle správce nebyl velký, a to i kvůli epidemii nemoci covid-19. „Zkoušeli jsme zkontaktovat co nejvíce zájemců. Ale ani velcí evropští hráči, kteří původně o společnost projevili zájem, nakonec nabídku nepodali. Říkali, že nepotřebují rozšiřovat výrobu, když jim samotným zůstávají nástroje na skladech,“ řekl Zrůst Hospodářským novinám.

Hlavním předmětem podnikání Amati Denak je výroba dechových hudebních nástrojů, jejich náhradních dílů a příslušenství. Hlavní sídlo firmy je v Kraslicích, menší výrobní středisko v Hradci Králové. Firma, která zaměstnávala před svým konkurzem asi 130 lidí, požádala o insolvenci na podzim roku 2019, loni v únoru ji soud poslal do konkurzu. Amati tehdy věřitelům dlužila asi 182 milionů korun. UniCredit má za Amati zhruba stomilionovou pohledávku, a je tak největším věřitelem firmy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist