Německým ústavním soudem zrušený zákon o zastropování nájemného v Berlíně může sloužit jako vzor dalším metropolím. I když jinak, než to plánovala berlínská levicová koalice. Jeden z největších realitních experimentů posledních let názorně ukázal, jak regulace ovlivňuje trh s bydlením. Neplatí přitom, že automaticky zajistí dostupné byty.

„Strop nájemného v regulované části trhu snižuje činže, jak bylo zamýšleno, ale také snižuje nabídku nájemních bytů pro ty, kteří je hledají,“ uvádí ve své studii německý institut Ifo, který roční experiment analyzoval. Za dokumentem stojí čtveřice ekonomů Clemens Fuest, Mathias Dolls, Florian Neumeier a Daniel Stöhlker.

Berlín v rámci Německa dlouho platil za město s relativně levnými nemovitostmi. Po sjednocení západní a východní části země počet obyvatel metropole klesal. Na trh se tak dostávaly byty po lidech, kteří Berlín opustili a přestěhovali se do jiných spolkových zemí.

Změna nastala poté, co se z města v 21. století stalo moderní centrum lákající mladé lidi a vyznavače alternativních kultur. V posledních letech se do Berlína ročně stěhuje 30 až 40 tisíc lidí. To mělo vliv i na ceny nájemného, které zdražovalo rychleji, než rostly mzdy Berlíňanů. To byl ve městě, kde čtyři pětiny lidí žijí v nájmu, zásadní problém.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.