To, co poradci a banky nedokázali za více než deset let snažení, zvládl za pár měsíců virus a jedna hloupá nehoda. Čeští byznysmeni si uvědomili, že nejsou věční. Téma nástupnictví, předávání firem a profesionálního řízení dostalo po třiceti letech od revoluce poprvé ostrý obraz. Rychle, bolestivě a nakonec šokem. Citlivé a těžké téma, které se nemusí týkat hned smrti, ale třeba jen předání vedení (což je pro některé byznysmeny ovšem totéž), už není pouze mediální šum a naléhání expertů větřících fíčko za poradenství. Je to věc, která se mezi majiteli českých firem naplno řeší.

„Mnoho z nich ztratilo kamarády nebo mají v okolí někoho, komu covid hodně vzal. Připomnělo jim to fakt, že smrt si nevybírá, že bere, kdo je na řadě,“ říká žena, která tuzemskému top byznysu pomáhá v rámci své profese vyřizovat i nejsoukromější věci. „Tahle doba jim zároveň dala čas se zamyslet. První lockdown byli určitě s rodinou, hodně si vyříkali, pročistili, mnoho jim došlo,“ dodává.

Roste tak poptávka po právních službách, poradenství ohledně „family office“, tedy struktur spravujících rodinné jmění a vymýšlení způsobů profesionálního řízení. A jen tak to nepřestane. S uvolňováním lockdownu spíše naopak, rozmyšlené věci se začnou skutečně dotahovat a zároveň mohou následky covidu urychlit uvažování celého českého byznysu. K lepšímu. Jestliže se v západní Evropě budují bez přerušení rodinné skupiny od druhé světové války (a v USA ještě déle), Česko je nejčastěji v učební fázi předávání z první na druhou generaci. Nejde přitom jen o následnictví, ale také o kultivaci samotných majitelů ve vztahu k penězům, svému týmu, celému okolí.

Do této situace pak vrazila zpráva o smrtelné nehodě šestapadesátiletého Petra Kellnera. Tady by šlo napsat něco ve smyslu: „Jestli to do té doby někomu ještě nedošlo, tehdy se zastavil a zamyslel.“ I když uberu na dramatičnosti, tak nečekaná smrt nejbohatšího Čecha myšlenky majitelů firem dál směřuje. Debata o tom, co PK ještě mohl stihnout a nestihl, nebo jaký je a mohl být za mnoho let jeho odkaz, pokud by žil, se rozjela vzápětí. Použiji slova privátní bankéřky na adresu tragických událostí posledních měsíců a českých byznysmenů: „Trochu nám dospěli, no.“

Výběr týdne

Král hazardu vs. Facebook

Majitel rozvadovského King’s Casina, jednoho z největších pokerových kasin v Evropě, vyráží do boje proti sociální síti Facebook. Leon Tsoukernik na firmu podal žalobu a požaduje zaplacení půl miliardy korun. Českého krále pokeru vytočilo, že se od března na Facebooku objevují podvodné inzeráty napodobující jeho kasino. 

Hubáček uklízí

Miliardář Pavel Hubáček dělá jarní úklid ve své bance Creditas. Naordinovala mu ho ČNB, která minulý týden zveřejnila na svých webových stránkách ostře kritické závěry své dohlídky. Hubáček musí konat, první změny pravomocí už proběhly. 

Ostrava se brání Guptovi

Indický ocelář Sandžív Gupta, jehož byznys se roztavil, chtěl stáhnout cenné emisní povolenky také z ostravských hutí, které pod jeho skupinu patří. Zatím se to nepodařilo, brání je mimo jiné odboráři. Pro tuzemskou firmu je udržení povolenek, jež pocházejí ještě z doby ArcelorMittalu, klíčové. Pět milionů kusů v ceně téměř šest miliard korun nyní představuje nejcennější aktivum huti a jistotu pro budoucí modernizaci ocelárny.

Pozor na stát, říká majitel R. Jelínka

Projděte si velký rozhovor s Pavlem Dvořáčkem, majitelem vizovické likérky R. Jelínek. Na současné koronavirové krizi mu vadí především to, jak výrazně narostla role státu. „Zasahuje nám úplně do všeho a my jsme to vnitřně akceptovali,“ říká. „Podnikatelsky navíc stále nevidím světlo na konci tunelu.“

Bonami cílí na 2,5 miliardy

Nábytek po internetu jede. Pro letošek byznysová předpověď Bonami počítá s tržbami 2,5 miliardy korun, hrubý zisk by měl pokořit 100 milionů korun. Skupina Miton, která proslula rozjezdem a úspěšným prodejem služeb jako Slevomat, Heuréka, Stahuj nebo Restu, je s výsledky logicky spokojená a s exitem v blízké budoucnosti nepočítá. 

Čína největší na světě

Čínská ekonomika se během prvních tří měsíců letošního roku zvětšila o 18 procent. Podle amerického prezidenta Joea Bidena je cílem Číny stát se nejbohatší a nejmocnější ekonomikou světa. „To se ale pod mým dohledem nestane,“ uvedl Biden. Co za růstem stojí a jak moc je dlouhodobý?