Víkendové rozhodnutí o vypovězení 18 ruských diplomatů z Česka způsobilo těžkou hlavu řadě manažerů. Rusko sice není z pohledu statistik exportu pro českou ekonomiku významné a loni tam mířilo zboží za necelých 99 miliard korun, což je jen o několik miliard více než do mnohem menší Belgie. Na druhou stranu, pro část českých firem ruský trh naopak stále patří k těm významným a další politizace jejich byznysu je ohrožuje. A tyto podniky se obávají, jaká bude ruská reakce.

„Je to likvidační. Byznys v Rusku pro nás skončil,“ řekl HN Jiří Kovář, člen představenstva brněnské společnosti UNIS, která se zabývá inženýringem v petrochemii. Podle Kováře je nyní v ohrožení nejméně jedna dodávka pro ropný průmysl asi za miliardu rublů (necelých 300 milionů korun). UNIS řeší vliv politiky na svůj byznys už několik let. Projevuje se to mimo jiné tím, že je firma v očích ruských zákazníků méně spolehlivým partnerem, protože nemají jistotu, že často několikaleté kontrakty dodrží – třeba kvůli obtížím při získávání licencí pro vývoz komponentů. Místo velkých, několikaletých projektů s vyšší marží tak UNIS získává dílčí kontrakty trvající jeden rok, které jsou zase méně ziskové.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.