První měsíce letošního roku se na bankovním trhu nesou ve znamení ohromného zájmu o hypotéky. Lidé touží po vlastní střeše nad hlavou a finanční domy tak s nimi v březnu sjednaly historicky nejvyšší objem úvěrů na bydlení v hodnotě 44,7 miliardy korun. Za celé první čtvrtletí pak banky prodaly hypotéky v objemu 99,6 miliardy korun, což znamená meziročně zhruba osmdesátiprocentní nárůst za stejné období. Vyplývá to z nových statistik Fincentrum Hypoindexu.

Data tak potvrzují rekordní březnové prodeje dvou největších poskytovatelů hypoték v zemi, ČSOB a České spořitelny, o kterých HN informovaly v úterý.

Podle analytika poradenské společnosti Fincentrum Jiřího Sýkory stojí za masivním zájmem především to, že si lidé chtějí ve svých peněžních ústavech zafixovat stále ještě velmi výhodnou úrokovou sazbu pohybující se okolo dvou procent. „Klienti totiž z informací z médií, od analytiků, ale i samotných bank tuší, že sazby hypoték půjdou pomalu nahoru,“ říká. I z tohoto důvodu banky v březnu sjednaly 14 401 hypotečních úvěrů. Jejich počet tak za jeden měsíc překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy bankovní domy podepsaly o 15 úvěrových smluv méně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se