Finanční skupina PPF a banka Moneta dokončily audit hospodaření, který oběma stranám umožní pokročit v plánu na vytvoření nové bankovní skupiny a stanovit cenu, za kterou tato transakce proběhne. Akcionáři banky pak o plánu budou hlasovat na mimořádné valné hromadě, která proběhne možná už v květnu.

Prověrka, označovaná právním termínem due diligence, je součástí plánu PPF spojit Monetu s byznysy PPF – s Air Bank, česko‑slovenskou částí splátkové firmy Home Credit a také se start-upem Benxy. Obě strany připravované transakce prověřovaly hospodaření dotčených firem od února. Audit podle zdrojů HN nyní skončil a Moneta a PPF teď pracují na dohodě o ceně, za kterou sloučení proběhne. Tento návrh pak v následujících týdnech předloží akcionářům Monety. Mluvčí Monety Zuzana Filipová informace HN nechtěla komentovat.

PPF přišla s plánem na ovládnutí Monety v lednu. Jeho první část už proběhla: finanční skupina od akcionářů vykoupila část jejich akcií a v Monetě tak navýšila podíl na 28,4 procenta. Pokud by se plán realizoval podle scénáře PPF, vznikl by na trhu druhý největší prodejce spotřebitelských úvěrů se dvěma miliony zákazníků. Mohl by to být vážný konkurent největším bankám, jako jsou ČSOB a Česká spořitelna. PPF by v nové skupině získala kolem 57 procent a případně i více.

Zároveň se ve středu v Praze konala řádná valná hromada akcionářů Monety. Ta ale s připravovanou transakcí nesouvisela a o fúzi se na ní nerozhodovalo. Na programu bylo hlavně schválení účetní závěrky banky za minulý rok a rozhodnutí o rozdělení zisku. Představenstvo navrhlo nevyplatit dividendu v důsledku pandemie covidu -19 a následných doporučení ČNB a Evropské rady pro systémová rizika. Valná hromada návrh schválila.

Na této valné hromadě se také odhlasovalo znovuzvolení bývalého centrálního bankéře Miroslava Singera na post místopředsedy dozorčí rady. Singer byl zvolen nadpoloviční většinou hlasů. 

Právě tento bod se ale stal zkouškou akcionářských sil a způsobil rozmíšky. Petrus Advisers, londýnská investiční firma, jež proti fúzi bojuje, chtěla prosadit svého vlastního zástupce –britskou právničku a ex-manažerku Barclays Nicolu Northwayovou. Firma má v Monetě kolem pěti procent a je tedy jedním z největších akcionářů. (Akcie pro ni drží Raiffeisen Bank International). Tento akcionář plánované spojení kritizuje jako nevýhodné a příliš drahé. Petrus Advisers a Raiffeisen na valné hromadě vystupovali spolu a snažili se Northwayovou obhájit mimo jiné potřebou diverzity v dozorčí radě. To vyprovokovalo generálního ředitele Monety Tomáše Spurného. Prohlásil, že ani londýnský fond, ani Raiffeisen nejdou v diverzitě příkladem. Spurný to ilustroval promítnutím fotografie šestičlenného vedení rakouské banky, kde není jediná žena. 

Spurný také řekl, že by Raiffeisen neměla na valné hromadě hlasovat, protože disponuje důvěrnými informacemi o Monetě z doby před třemi roky, kdy obě banky zvažovaly sloučení. Šéf Monety prohlásil, že podle něj je dohoda mezi oběma bankami je stále platná, neumožňuje Raiffeisen držet akcie Monety a porušení může mít i právní důsledky. 

V následujících týdnech bude klíčové, jak se PPF s Monetou dohodnou na poměru, ve kterém Moneta vymění své akcie za cenné papíry firem PPF. Právě s výměnným poměrem navrženým v lednu mají někteří akcionáři, včetně Petrus Advisers, problém. Podle londýnského akcionáře vychází nákup firem kolem Air Bank pro podílníky Monety draze. Moneta by se prodávala za asi 1,6násobek čistých aktiv, zatímco skupina kolem Air Bank by se prodávala za 2,5násobek. Petrus Advisers hned v lednu vyzvali ostatní akcionáře, aby se proti plánu postavili.