Rodina bývalého šéfa jihokorejského konglomerátu Samsung Group musí zaplatit rekordní dědickou daň přes 12 bilionů wonů (232 miliard korun). Jižní Korea má totiž jednu z nejvyšších dědických daní na světě, uvedla ve středu agentura Reuters. Předseda správní rady firmy I Kun-hi zemřel loni v říjnu ve věku 78 let.

I Kun-hi byl synem zakladatele celého konglomerátu. Divizi Samsung Electronics, která dříve svými produkty napodobovala konkurenci, přeměnil na největšího světového výrobce chytrých telefonů, televizorů a paměťových čipů.

Vývoj pečlivě sledují investoři, neboť by to mohl ovlivnit podíl rodiny dědiců v Samsungu. Akcie jednotlivých divizí jihokorejského konglomerátu nicméně reagovaly na zprávu nejednoznačně. Není jasné, zda rodina nějaké akcie prodá.

Syn zesnulého předsedy I Če-jong letos v lednu dostal dva a půl roku vězení za korupci v souvislosti se skandálem kolem bývalé prezidentky Pak Kun-hje. Ta byla v únoru 2018 potrestána kvůli korupci dvaceti lety vězení.

Potomek jedné z nejmocnějších jihokorejských rodin byl v roce 2017 odsouzen na pět let za úplatky v kauze bývalé prezidentky; lidem kolem ní podle soudu poskytl 43 miliard wonů, aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem. Pětiletý trest mu byl nejprve zkrácen a po odvolání pozastaven.

Nyní 52letý I Če-jong strávil ve vězení pouze jeden rok a na svobodu vyšel v roce 2018. Čelí ale i dalším obviněním, mimo jiné údajně podváděl a manipuloval s akciemi. Žaloba pro něj původně žádala devítiletý trest.

Samsung v prohlášení uvedl, že dědická daň rodiny je jednou z nejvyšších v Jižní Koreji i na světě. „Očekává se, že na daních spojených s dědictvím odvede přes 12 bilionů wonů, což je více než polovina z majetku zesnulého předsedy,“ stojí v prohlášení.

Sbírku starožitností a obrazů, kterou I Kun-hi shromáždil, dědici darují korejskému národnímu muzeu a dalším kulturním institucím. Sbírka zahrnuje díla od Marka Chagalla, Pabla Picassa, Paula Gauguina, Clauda Moneta, Joana Miróa a Salvadora Dalího. Podle médií se tímto krokem daň rodině sníží.

Padesátiprocentní sazba dědické daně v Jižní Koreji je druhá nejvyšší na světě po Japonsku. Pokud měl zesnulý kontrolní podíl ve společnosti, sazba se může ještě zvýšit. Ve Spojených státech či Británii činí dědická daň 40 procent a v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je v průměru 15 procent.

V České republice byla dědická daň od 1. ledna 2014 zrušena, dědictví se vnímá jako bezúplatné nabytí a je osvobozeno od daně z příjmů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist