Předseda představenstva německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess odejde z čela dozorčích rad české divize Škoda Auto a španělské divize Seat. Chce se totiž více soustředit na budování týmu pro vývoj softwaru. Informoval o tom dnes německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z koncernu.

Novým předsedou dozorčí rady Škody Auto by se měl podle listu stát člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall. Do čela dozorčí rady Seatu by se pak měl postavit jeho kolega z představenstva VW Murat Aksel. Informace Handelsblattu následně potvrdil také zdroj agentury Reuters obeznámený se situací, Volkswagen se k nim ale odmítl vyjádřit.

Handelsblatt upozornil, že někteří manažeři v dceřiných firmách se k Diessově odchodu staví kriticky. Podle listu sílí obavy, že Škoda Auto a Seat nestojí v centru pozornosti koncernového šéfa. V následujících letech by se měla nabídka těchto dvou divizí více sladit se sortimentem hlavní značky VW, aby se omezila vzájemná konkurence, píše německý list.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale také v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

Diess se postavil do čela koncernu Volkswagen v roce 2018, vystřídal tak ve funkci předsedy představenstva VW Matthiase Müllera. Ve stejném roce se stal rovněž předsedou dozorčí rady Škody Auto. Předsedou představenstva Škody Auto je od loňského léta Thomas Schäfer, dřívější vrcholový manažer Volkswagenu v Jižní Africe.