Cena kryptoměny ethereum, která je největším konkurentem bitcoinu, v pondělí poprvé překročila hranici 3000 dolarů (zhruba 64 500 korun). Od začátku roku si tak ethereum připisuje více než 300 procent, zatímco bitcoin méně než 100 procent, vyplývá z údajů obchodní platformy Bitstamp.

Dominance bitcoinu na trhu s kryptoměnami letos výrazně klesla. Jeho podíl se podle údajů společnosti CoinGecko snížil zhruba na 46 procent ze 70 procent na začátku roku, zatímco podíl etherea dosáhl 15 procent, upozornila agentura Bloomberg.

„Ethereum roste a zdá se, že v cestě mu toho příliš mnoho nestojí,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti Oanda. Krátce před 09:00 SELČ se cena etherea pohybovala kolem 3090 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisovala zhruba šest procent a za poslední týden 25 procent.

Cena bitcoinu se ve stejnou dobu nacházela v blízkosti 58 tisíc dolarů. V polovině dubna se vyšplhala na rekordních téměř 65 tisíc dolarů.

Související

Podle některých názorů ethereum dohání zisky, které v závěru minulého roku dosáhl bitcoin. Důvod je také ten, že ethereum a blockchain, na kterém tato digitální měna běží, má stále větší využití v oblasti takzvaných decentralizovaných financí, zkráceně DeFi z anglického decentralized finance.

"Napřed se růst cen kryptoměn týkal hlavně bitcoinu kvůli zájmu institucionálních investorů. Pro ně je bitcoin v oblasti digitálních měn hlavní oblastí zájmu," řekl agentuře Reuters James Quinn, ředitel hongkongské společnosti Q9 Capital, která se zabývá investice v oblasti kryptoměn. "Následně se ale pozornost upřela na DeFi a mnoho projektů je postaveno právě na ethereu," dodal.

Vedle DeFi sehrálo v rostoucím zájmu o ethereum důležitou roli také zahájení obchodování s několika burzovně obchodovanými fondy (exchange traded funds či ETF) na torontské burze a rovněž poptávka pro ethereových digitálních peněženkách pro účely nákupu digitálních nástrojů nazvaných non-fungible token (NFT). Ty mají využití například v oblasti digitálního umění. 

"Rostoucí objemy u DeFi popohánějí cenu etherea nahoru. Investoři mají v oblast krypto stále větší důvěru a v ethereu vidí další bezpečné aktivum," okomentoval pro Reuters dění na trhu Jehan Chu, ředitel jiné hongkongské firmy Kenetic Capital.

Společnost investuje do projektů, které využívají technologie blockchainu. To je, zjednodušeně řečeno, on-line kniha záznamů o provedených obchodech – na bázi blockchainu fungují různé kryptoměny, včetně nejpopulárnějšího bitcoinu a i zmínění projekty postavené na NFT. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru