Největší tuzemský provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů České Radiokomunikace (ČRa) mění po deseti letech vlastníka. Vysílací firmu koupil od fondů australské skupiny Macquarie londýnský fond Cordiant Digital Infrastructure. Firmy to uvedly v úterý v tiskové zprávě.
Fond Cordiant zaměřený na digitální infrastrukturu investuje do datových center, sítí optických kabelů a do mobilních vysílačů v Severní Americe, ve Velké Británii a Evropě. V polovině února vstoupil na londýnskou burzu a získal tak 370 milionů liber (11 miliard korun). V tiskovém prohlášení firma uvedla, že právě tyto peníze využije na nákup Radiokomunikací a také na nákupy v Norsku, na kterých se už předběžně dohodla. V Norsku půjde o optickou datovou síť a pozemky pro případnou výstavbu datových center. Cena jednotlivých transakcí nebyla zveřejněna, ale v úhrnu fond za nová aktiva zaplatí 451 milionů liber (zhruba 13,5 miliardy korun).
Podle analytiků oslovených ČTK lze ale čekat celkovou cenu transakce mezi fondy Macquarie Asset Management a Cordiant Digital Infrastructure mezi 20 a 30 miliardami korun.
České Radiokomunikace provozují celkem 660 telekomunikačních vysílačů v české krajině − od Kleti v jižních Čechách po Žižkovskou věž v Praze a Ještěd v Liberci. Více než polovinu z asi dvou miliard korun ročních tržeb inkasují Radiokomunikace od zákazníků za pokrytí rádiovým nebo televizním signálem. Klienty jsou veřejnoprávní stanice i soukromí vysílatelé jako Nova nebo Prima. Ve fiskálním roce končícím v březnu vykázala firma ztrátu 576 milionů korun.
Pod vedením Macquarie Radiokomunikace rozšířily svůj záběr a začaly budovat vlastní optickou síť (má už více než 3700 kilometrů) a nabízet firmám rychlý přenos dat a návazné služby. Také vybudovaly vlastní datová centra, jejichž kapacitu například prodávají televizím pro videoarchivy. Firma provozuje také vlastní síť pro internet věcí. Prodej Radiokomunikací se připravoval už od roku 2019 a v úvahu byl také prodej přes burzu.
Za fondy Cordiant Digital Infrastructure stojí Cordiant Capital – kanadský správce peněz, založený v Montrealu v roce 1999. Vznikl jako firma, jejímž úkolem bylo zhodnocovat peníze na penze učitelům v kanadské provincii Ontario. Během let se firma zaměřila na rozvíjející se trhy a na investice do infrastruktury. Cordial funguje podobně jako Macquarie – vytváří po celém světě samostatné fondy, do kterých vkládají peníze ostatní investoři − banky, penzijní společnosti a různé instituce. Tyto fondy pak nakupují například plynovody, datové sítě a další infrastrukturu, ze které pak plynou pravidelné a jisté příjmy. Zpravidla po sedmi nebo deseti letech fondy svůj majetek prodají a investorům vyplatí zisk.
„České Radiokomunikace jsou národním šampionem s bezkonkurenčním portfoliem aktiv v klíčové evropské zemi. Těšíme se, že můžeme společně s jejich silným manažerským týmem, zaměstnanci a ostatními důležitými partnery pokračovat v budování Českých Radiokomunikací jako vedoucí digitální infrastrukturní platformy obsluhující trhy vysílání, telekomunikací a datových center,“ napsal v tiskovém prohlášenípředseda představenstva Cordian Digital Infrastructure Steven Marshall.
Macquire ovládal Radiokomunikace přes tři své fondy a vstoupil do české společnosti v roce 2011. České Radiokomunikace se od té doby musely vypořádat s přechodem na druhou generaci pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a vysílání digitálního rozhlasu DAB+ v ČR. Firma se také podílí na zavádění mobilních sítí páté generace (5G).
Změny v televizním vysílání nutí Radiokomunikace bojovat o diváky se Skylinkem a další konkurencí
Macquarie Asset Management v současnosti v Česku spravují investici do společnosti GasNet, která je provozovatelem distribuční sítě plynu v celkové délce 65 tisíc kilometrů se 2,3 milionu přípojek po celém Česku.
Fond Cordiant Digital Infrastructure zhodnocuje prostředky svých investorů tím, že sází na další růst spotřeby dat a na zvyšující se internetový provoz. Zvýšenému provozu má napomoci i rozvoj nové generace mobilní technologie 5G. Strategií je se zaměřovat na střední trhy, kde lze infrastrukturní firmy získat za atraktivní ceny a pak je rozšiřovat prostřednictvím investic. Podle provozní ředitelky Shonaid Jemmett-Pageové důležitost investic do digitální infrastruktury odhalila právě probíhající pandemie koronaviru.
Od únorového vstupu na londýnskou burzu se akcie fondu zhodnotily o pět procent. Fond cílí na roční návratnost čistých aktiv devět procent a postupný růst dividend.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist