Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, což je důsledek loňského omezení výroby po nástupu pandemie. Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Tahounem letošního růstu jsou automobilky, jejichž výroba meziročně stoupla o 47 procent. Proti únoru průmyslová výroba vzrostla o 3,2 procenta, oznámil v pátek Český statistický úřad.

„Březnové výsledky ukázaly český průmysl v dobré kondici,“ konstatoval ředitel odboru ČSÚ Radek Matějka. Meziměsíční růst produkce je podle něj pozitivní zprávou. „Jako by dorovnal slabší únorové výsledky,“ uvedl.

Téměř 15procentní meziroční nárůst je nejvyšší od roku 2001, kam aktuální statistická řada sahá. Nárůst přes 14 procent byl patrný i v únoru a březnu 2007.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce kromě výroby aut přispěla také výroba pryžových a plastových výrobků s růstem o 22,4 procenta a výroba elektrických zařízení s růstem o 18,1 procenta. Produkce naopak klesla o 18,9 procenta ve výrobě oblečení, o 6,6 procenta v opravách a instalacích strojů a zařízení a o 5,7 procenta ve farmaceutické výrobě.

„Vysoký meziroční růst produkce vykázala zejména odvětví, která byla od poloviny loňského března zasažena úplnou uzávěrou a která jsou spolu navíc velmi úzce propojena,“ uvedla Veronika Doležalová z ČSÚ. Průmyslové podniky jsou na tom podle ní velmi dobře z pohledu nově nasmlouvaných zakázek.

Hodnota nových zakázek v březnu meziročně vzrostla o 23 procent, přičemž zakázky ze zahraničí se zvýšily o 30,4 procenta. Tuzemské stouply o 8,8 procenta. K růstu opět přispěla výroba aut, které přibylo zakázek téměř o 60 procent. Nové zakázky stouply také ve výrobě elektrických zařízení o 26,2 procenta a ve výrobě strojů o 21,2 procenta. Úbytek zakázek naopak zaznamenali výrobci ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 76,2 procenta), dále farmaceutičtí výrobci a výrobci oděvů.

Tržby průmyslových firem v březnu meziročně stouply o 16,8 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvedly o 22,6 procenta a domácí tržby o 9,6 procenta.

Počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu meziročně snížil o 2,8 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 5,5 procenta proti loňsku.

Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce meziročně stoupla o 4,1 procenta, proti poslednímu loňskému čtvrtletí byla o 1,1 procenta nižší.

Propad ve stavebnictví zpomalil

Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Meziměsíčně byla vyšší o 3,1 procenta. Za březnovým snížením stejně jako v předchozích měsících stály pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby, naopak vzrostlo. Meziročně se začalo stavět méně bytů, ale výrazně víc než loni jich bylo dokončeno. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokles stavební výroby statistici zaznamenali nejen první tři měsíce letošního roku, ale po většinu loňského roku – produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Právě loni v březnu vypukla v Česku epidemie nemoci covid-19, kvůli níž byl od té doby omezen pohyb lidí, obchod či služby.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku po očištění o pracovní dny v březnu snížila o 5,7 procenta, inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 6,5 procenta.

„Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezonu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020, a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební produkce za celé první čtvrtletí letošního roku byla reálně v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 vyšší o 2,1 procenta. Meziročně klesla o 6,1 procenta, uvedli statistici. Pozemní stavitelství se za tři měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížilo o 8,5 procenta, zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst o 3,2 procenta.

Stavební úřady letos v březnu vydaly 7437 stavebních povolení, meziročně o 19,5 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 25,8 procenta.

Meziročně bylo zahájeno o 2,1 procenta bytů méně, konkrétně 2881. Naopak výrazně vzrostl počet dokončených bytů, a to o 51,9 procenta na 3450.

„Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna nízkou základnou z března 2020, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků,“ komentoval výsledky statistický úřad.

Letošní březen přinesl rovněž pokles průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve stavebnictví ve srovnání s loňskem o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale meziročně vzrostla o 4,6 procenta.