S eGovernmentem šetříte nervy, čas i peníze – hlásí série nových televizních reklam na český státní Portál občana dostupný z adresy Gov.cz. Ministerstvo vnitra, které má tuto agendu na starosti, se podobnými spoty snaží propagovat digitální služby státu, které mají lidem a firmám ulehčovat život a zbavovat je zdlouhavých návštěv úřadů. 

Tuzemský eGovernment se v předešlých letech zlepšil. Přes Portál občana se dá od začátku roku vedle datové schránky přihlásit také prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví v rámci takzvané bankovní identity, kterou si již pořídily statisíce Čechů. Také se přes něj dá on-line zkontrolovat třeba bodové hodnocení řidiče nebo získat výpis z živnostenského rejstříku. Web ministerstva financí jménem MOJE daně zase umožňuje přes počítač vyřídit daňové přiznání. Zatím jde ale vesměs jen o dílčí služby.

Slib ministerstva vnitra, že od konce letošního března půjde přes Portál občana požádat také o nový řidičák, zůstal nenaplněn. Rozpaky zase budily nedávné starty velkých státních IT systémů elektronických dálničních známek a sčítání lidu přes internet. Díky tomu všemu se země v kvalitě svého eGovernmentu podle loňského šetření Evropské komise řadí až na 17. ze 27 sledovaných států. Předloni bylo Česko v této studii 18., polepšilo si tak jen mírně.

Další digitalizace státu by mohla veřejným financím ušetřit miliardy korun a lidem i firmám zase v komunikaci s úřady poskytnout více komfortu. Proto je jedním z důležitých témat nadcházejících sněmovních voleb. Hospodářská komora ve spolupráci s HN proto rozvoji eGovernmentu věnovala další ze série svých předvolebních debat.

Diskuse proběhla v úterý 18. května od 10 hodin živě na našem webu. Z řad expertů na akci vystoupil Zdeněk Zajíček, viceprezident Hospodářské komory a spolutvůrce systému datových schránek. Vedle něj také Václav Koudele z českého Microsoftu, který je zároveň vedoucím pracovní skupiny pro EGovernment Cloud fungující v rámci oborové organizace ICT Unie. Z politiků se zúčastnil pirátský poslanec Ondřej Profant, Martin Kupka z ODS či komunista Jan Hrnčíř.

V debatě se probíraly možnosti spolupráce státu a soukromých služeb na další výstavbě eGovernmentu nebo rozvoj postupně budovaných mobilních 5G sítí a rychlé internetové infrastruktury vedené optickými kabely. Diskutovala se rovněž budoucnost cloudu ve státní správě.

Pořizování serverů ovládaných přes internet se zatím stát vyhýbá z obavy z narušení citlivých dat. Spoléhá se proto na klasické fyzické servery, jejichž kapacita už ale nedostačuje. Experti se přitom shodují na tom, že provozovatelé cloudů věnují velký důraz právě na kybernetickou ochranu. Cloudy také poskytují prakticky neomezený výpočetní výkon, který si mohou zákazníci z řad firem či státních institucí pronajímat podle svých aktuálních potřeb. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist