Na burzu zamířila další firma spojená s konopím. Společnosti Oxford Cannabinoid Technologies, do které investoval také americký zpěvák a producent Snoop Dogg, vynesl páteční vstup na londýnskou burzu 16,5 milionu liber (490 milionů korun).

Podnik z marihuany vyvíjí léky na potlačení bolesti, na trh je hodlá uvést do roku 2027. Firma, která vznikla před čtyřmi lety a na vývoji produktů spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, nabídla investorům celkem 960 milionů akcií. Cena jedné začínala na pěti pencích.

Během pátečního obchodování hodnota akcií Oxford Cannabinoid Technologies narostla o 50 procent, nakonec se však vrátila na původní úroveň.

Raper Snoop Dogg, vlastním jménem Cordozar Calvin Broadus, do konopného byznysu investuje dlouhodobě přes svůj fond Casa Verde. Do společnosti Oxford Cannabinoid Technologies investoval v roce 2018 celkem deset milionů dolarů, po pátečním IPO ve firmě drží zhruba dvouprocentní podíl.

Už dříve Snoop Dogg investoval třeba do oregonského start-upu Dutchie, který se specializuje na zprostředkování rozvážek marihuany. Casa Verde kromě toho investuje také do technologických společností, jako je švédská Klarna, nebo do potravinářské firmy Outstanding Foods.

Za Oxford Cannabinoid Technologies stojí kromě amerického rapera také britský tabákový gigant Imperial Brands. Tradiční společnost, pod kterou patří například výrobci cigaret Davidoff nebo West, drží v konopné společnosti podíl téměř 11 procent.

Oxford Cannabinoid Technologies pracuje na vývoji celkem čtyř léků proti bolesti, pro které se bude snažit získat licenci. „Naším cílem je stát se celosvětovým lídrem v poskytování konopných léků na předpis. Vstup na burzu je důležitým krokem na této cestě,“ řekl spoluzakladatel podniku Neil Mahapatra. 

Výrazně úspěšnější vstup na burzu měla konopná společnost Cellular Goods, do které pro změnu investoval bývalý anglický fotbalista David Beckham. Firma, která z marihuany vyrábí kosmetiku, vstoupila na burzu v Londýně na začátku března. Během prvních 15 minut obchodování vyletěla cena akcií o 310 procent. Nadšení investorů však postupně ochladlo – cena jedné akcie spadla z hodnoty 19 pencí na současných 6,8 pence.

Podobné je to také s akciemi dalších konopných firem. Jejich cena v únoru vyletěla nahoru především díky spekulacím drobných investorů z platforem, jako je Robinhood či Webull. Ti se zaměřili třeba na podílové listy fondu Horizons Marijuana Life Sciences ETF. Jejich hodnota díky tomu vzrostla v porovnání se začátkem ledna téměř o 80 procent. Na vrcholu byly akcie fondu 10. února, od té doby ztratily polovinu své hodnoty.