Výprodej kryptoměn pokračuje i přes víkend. Cena nejznámější virtuální měny bitcoin se za posledních 24 hodin propadla o více než 12 procent a k nedělní 15. hodině se virtuální měna obchodovala za 33,5 tisíce dolarů, v 19:00 klesla cena k 32 tisícům, následně trochu vzrostla. Ještě v polovině dubna přitom bitcoin stál rekordních 65 tisíc dolarů. Jen za poslední týden ztratil přibližně 30 procent své hodnoty.

Ještě rychleji pak padají ceny dalších kryptoměn, některé během týdne klesly i o 60 procent. Například ethereum se v neděli před 19:00 obchodovalo za 1800 dolarů, což je v porovnání s minulým týdnem propad o 50 procent. Podle dat serveru Coinmarketcap.com klesla k nedělnímu večeru tržní hodnota všech kryptoměn během 24 hodin o pětinu na 1,25 bilionu dolarů.

Server CNN Business výrazný výprodej virtuálních měn posledních dnů vysvětluje mimo jiné tím, že „jejich rychlý růst v posledním roce nalákal hordy amatérských i profesionálních investorů hledajících rychlý zisk. Mnoho z nich pak z jízdy vystupuje nebo panicky prodává, když začne cena klesat, což ztráty ještě zhoršuje.“

Web dále upozorňuje, že tento týden mohl být testem pravých příznivců kryptoměn. Ještě na začátku loňského roku se bitcoin obchodoval za cenu kolem sedmi tisíc dolarů. I přes dramatický propad v posledním týdnu má tak bitcoin v porovnání s tou dobou pětinásobně vyšší hodnotu.

„Všichni máme tendenci zaměřovat se na denní nebo týdenní srovnání. Ale to není způsob, jakým většina lidí kupuje kryptoměny nebo akcie,“ říká William Quigley, ředitel investičního fondu Magnetic, zaměřeného na kryptoměny.

Dramatický pokles z posledního týdne má několik důvodů. Jedním z nich je aktuální postoj Číny ke kryptoměnám. Čínské úřady, které dohlíží na finanční trh, nejprve minulé úterý zakázaly finančním domům a platebním institucím poskytovat služby spojené s kryptoměnami.

V pátek navíc čínský vicepremiér Liou Che oznámil, že je nutné „zakročit proti těžbě bitcoinů a obchodování s nimi“. Je to poprvé, co se nejlidnatější země světa postavila přímo proti těžbě kryptoměn.   

Čínská státní televize CCTV navíc v pátek na svém webu varovala před riziky obchodů s kryptoměnami. Jde prý o mírně regulované aktivum, které se často používá při obchodování na černém trhu, pro praní špinavých peněz, pašování zbraní nebo při obchodu s drogami. 

Cenu kryptoměn poslal dolů také šéf automobilky Tesla Elon Musk. Ten na začátku týdne vyhlásil, že Tesla přestane přijímat platby za své elektromobily v bitcoinech. Důvodem jsou podle Muska obavy z dopadů těžby kryptoměn na životní prostředí. Virtuální měny se těží na výkonných počítačích, které spotřebují velké množství energie.