Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petrovi Kellnerovi, se dočasně stala správcem jeho pozůstalosti. Z tohoto titulu je proto vedena jako držitelka odpovídajících majetkových podílů ve dvou společnostech regulovaných Českou národní bankou. PPF to v úterý oznámila v tiskové zprávě. 

„Po dobu probíhajícího dědického řízení byla paní Renáta Kellnerová jmenována správcem pozůstalosti po zesnulém Petrovi Kellnerovi. Ustanovení paní Kellnerové správcem ale v žádném případě neznamená, že je dědické řízení uzavřeno,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek v prohlášení. Dodal, že Kellnerová zastupuje rodinu při účasti na jednáních nově vzniklého Řídicího výboru skupiny PPF, který slouží jako poradní orgán výkonného ředitele Ladislava Bartoníčka.

Podle oznámení v Centrálním úložišti regulovaných informací u ČNB nastala změna týkající se koncového majitele podílů ve společnostech O2 ČR a Moneta Money Bank. Obě firmy se obchodují na burze a proto na ně centrální banka dohlíží. Podle zákona musí takové firmy hlásit ČNB konečné vlastníky při větších vlastnických změnách.  Podle prvního oznámení se Kellnerová stala prostřednictvím řetězce firem a skupiny PPF majitelkou 83,57 procenta akcií O2. Druhé oznámení informuje o tom, že Kellnerová nově kontroluje 29,94 procenta akcií Monety.

Vladimír Mlynář, který ve vedení PPF odpovídá za komunikaci a vztahy s veřejným sektorem, nechtěl změny nad rámec tiskové zprávy komentovat.     

Podíl v bance Moneta skupina v posledních měsících navyšovala prostřednictvím dobrovolného veřejného výkupu a nyní už je největším akcionářem. PPF si vytvářela silnější akcionářskou pozici aby mohla příští měsíc snáze prosadit plán na spojení banky se třemi svými  finančními firmami – s Air Bank, s česko‑slovenskou částí splátkové firmy Home Credit a také se ztrátovým start-upem Benxy.  Spojení ale vyžaduje schválení od akcionářů na mimořádné hromadě, která se bude konat 22. června. Když dojde ke schválení, PPF v Monetě získá nadpoloviční podíl, uskupení ovládne a vznikne jeden z největších prodejců spotřebitelských úvěrů na českém trhu. 

Vlastnictví akcií telekomunikační firmy O2 dosud PPF vnímala pouze jako finanční investici. 

Po Kellnerově tragické smrti přišly také změny ve vedení firmy. Skupinu nově vede čtyřčlenný řídící výbor, který vznikl v dubnu. Členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a právník Tomáš Brzobohatý. Jednání se pravidelně účastní i Kellnerová. „Výbor je poradním orgánem Ladislava Bartoníčka, a z logiky věci se zde tedy nyní diskutují zásadní byznysová rozhodnutí skupiny PPF,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek.

Bartoníček má mimo jiné na starosti telekomunikační aktiva a biotechnologie, Duvieusart splátkovou skupinu Home Credit, Jirásková zodpovídá za finanční kondici PPF a Brzobohatý, který zastupuje zájmy Kellnerovy ženy a čtyř dětí, má na starosti fúzi Air Bank s bankou Moneta Money Bank.  Brzobohatý se v minulosti podílel na všech zásadních transakcích skupiny, prostřednictvím advokátní kanceláře, kterou se společníky založil - Brzobohatý, Brož & Honsa. Dnes se kancelář jmenuje BBH. 

Renáta Kellnerová se dosud věnovala hlavně charitě a vzdělávání. Je zakladatelkou a předsedkyní správní rady Nadace The Kellner Family Foundation. V minulosti působila v orgánech Nadace Educa, předchůdkyně současné Nadace The Kellner Family Foundation, mezi roky 2013 a 2017 byla předsedkyní představenstva akciové společnosti Czech Equestrian Team, která se zabývá chovem a výcvikem sportovních koní. Už v letech 1993 až 1997 zasedala v představenstvu společnosti PPF moravskoslezský investiční fond (později se firma přejmenovala na PPF Servis a od roku 2001 nese název Home Credit International) .

PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 tisíc lidí. Firma má sídlo v Nizozemsku ale řízena je z Prahy. Majoritním vlastníkem PPF Group N.V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

Loni se PPF poprvé ve své třicetileté historii propadla do ztráty, která činila 291 milionů eur (7,42 miliardy korun), zatímco o rok dříve dosáhla čistého zisku 1,005 miliardy eur. Ve druhém loňském pololetí dosáhla zisku 93 milionů eur (2,4 miliardy korun), zatímco v tom prvním byla ve ztrátě 384 milionů eur (9,5 miliardy korun).

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru