Využití umělé inteligence ve zdravotnictví byl trend, který sílil už před pandemií – a ta ho posunula kupředu. Doktor David Zogala z pražské Všeobecné fakultní nemocnice vysvětluje, kde všude se s umělou inteligencí dnes pacient potká a zda či jak rychle se blíží doba lékaře terminátora, tedy robota, který – řízen umělou inteligencí – sám operuje pacienty. Jako pomůcku pro pohled do budoucnosti jsme zvolili čtyřicet let starý komiks z časopisu ABC.

Algoritmy například efektivněji než člověk mohou plánovat provoz nemocnice, třeba operace. „Nejmasivnější nasazení je v zobrazovacích metodách,“ říká David Zogala. „Zlepší kvalitu vyšetření: získáte lepší obraz a pacienta můžete méně ozářit.“ 

Umělá inteligence je ale pořád pomůcka, nástroj v rukou lékaře, nikoli samostatně konající stroj s vlastním vědomím. „Nicméně, na umělou inteligenci si musíme všichni zvyknout, my lékaři i vy novináři,“ říká David Zogala. Ačkoli je fanoušek zavádění umělé inteligence do praxe, tak u přístrojů na zobrazování lidského těla chce mít stále možnost umělou inteligenci vypnout a podívat se na výsledek lidskýma očima. „Mýlit se může člověk i stroj,“ řekl Zogala.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.