Za dobu trvání pandemie se naše hospodářství dokázalo částečně adaptovat na restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Díky tomu negativní účinky restrikcí slábnou. Přesto stále trpí některá odvětví ekonomiky, která se zaměřují například na poptávku zahraničních turistů či pořádání hromadných akcí.

Statistici v úterý zpřesnili data o vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle aktuálního odhadu došlo k meziročnímu poklesu hrubého domácího produktu o 2,1 procenta. V prvních třech měsících letošního roku byla česká ekonomika svázána do svěrací kazajky tvrdých restriktivních opatření. Jejich negativní efekty však v čase slábly.

Restrikce měly negativní vliv na spotřebu domácností a velikost investic. Méně se nakupovaly dopravní prostředky a ostatní strojní zařízení. Ekonomice naopak pomáhaly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka. Rovněž došlo ke změně stavu zásob, což bylo způsobeno růstem nedokončené produkce a hotových výrobků.

České ekonomice se po dobu pandemie podařilo udržet vysokou zaměstnanost. To pomohlo předejít výrazným sociálním problémům. Dokonce došlo i k růstu úspor domácností, což v krizových dobách nebývá obvyklé. To však v následujícím období bude tlačit na růst inflace, která může přinést tíživé dopady. Ohroženi budou především lidé, kterým v důsledku pandemie klesly příjmy.