Tesla nezvládá uhlídat twitterové příspěvky svého šéfa Elona Muska. Automobilka v roce 2018 poslechla nařízení soudu a uzavřela s Komisí pro cenné papíry a burzy dohodu, podle níž musí právníci firmy schvalovat Muskovy tweety před tím, než je na síti zveřejní. Minimálně ve dvou případech ale tuto dohodu podle komise firma nedodržela. Informuje o tom deník Wall Street Journal, který získal loňský dopis regulátora automobilce. „Tesla nedodržela povinnosti, které od ní vyžaduje nařízení soudu,“ cituje deník z dopisu.

Automobilka pochybení odmítá, příspěvky prý vyjadřovaly osobní názory a přání Muska, a nepodléhaly proto soudem nařízené povinnosti.

Příspěvky Elona Muska na sociální síti Twitter budí rozruch už několik let. V srpnu 2018 miliardář překvapil finanční trhy, když napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Hodnota cenných papírů automobilky následně výrazně stoupla. Později ale uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že zatím žádná dohoda uzavřena nebyla. Hodnota akcií proto zase výrazně klesla a investoři, kteří je nakoupili po Muskově prvním tweetu, museli počítat výrazné ztráty.

Aby se vyhnul podezření z manipulace s trhem, dohodl se následně šéf výrobce elektromobilů s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy, že zaplatí pokutu 20 milionů dolarů. Stejnou částku zaplatila i sama automobilka. Musk byl navíc donucen přistoupit na to, že aspoň na tři roky odstoupí z funkce předsedy správní rady Tesly. Výkonným ředitelem však mohl zůstat.

Boj Muska a regulátorů tím ale neskončil. V roce 2019, několik měsíců po uzavření zmíněné dohody, čelil miliardář dalšímu obvinění – tentokrát kvůli pohrdání soudem. Musk tehdy v tweetu napsal, že „Tesla v roce 2011 vyrobila 0 vozů, ale v roce 2019 vyrobí kolem 500 tisíc vozů“. Podle komise však Musk před zveřejněním tohoto tweetu nezískal potřebné svolení firemních právníků. Tweet byl navíc nepřesný a Musk musel následně vydat opravenou verzi zprávy. Po obvinění komisí si šéf Tesly dočasně změnil své twitterové jméno na Elon Tusk a na profilovou fotku si dal slona.

To, že ho pokuty a napomenutí regulátorů příliš netrápí, potvrdil Musk i v roce 2020. „Cena akcií Tesly je příliš vysoká podle mého názoru,“ napsal tehdy. Akcie následně klesly o více než 10 procent.

Muskovy příspěvky na sítích v minulosti několikrát ovlivnily také kryptoměnu bitcoin. Letos v únoru například Tesla oznámila, že k placení za její auta bude možné využít i bitcoin. Už v květnu ale Musk na Twitteru napsal, že s přijímáním plateb v nejznámější kryptoměně zase končí. Jako důvod uvedl obavy o životní prostředí, protože se podle něj při zpracování transakcí s těmito měnami spotřebovává obrovské množství energie. Zároveň však dodal, že Tesla neprodá bitcoiny, které v minulosti nakoupila.

Musk s oblibou ovlivňuje také jinou kryptoměnu – dogecoin. Svých fanoušků na Twitteru se tak například zeptal, zda ji firma nemá přijímat jako platidlo. Digitální měna dogecoin s logem psa přitom původně vznikla jako vtip na sociálních sítích. I díky Muskovým letošním tweetům ale už od začátku roku mnohonásobně zvýšila svou hodnotu a podle agentury Reuters se z ní stal sen spekulantů.

Musk ovšem později strmý růst dogecoinu otočil v prudký pád o více než třetinu dosažené hodnoty, když ho v komediální show Saturday Night Live (SNL) znevažoval. Jak je ale vidět i z jeho aktuálního tweetu, Muskovy hrátky s touto měnou nejspíš budou pokračovat dál.

Elon Musk je jedním z nejbohatších lidí planety. Kromě vybudování automobilky Tesla je spolutvůrcem webového platebního systému PayPal nebo zakladatelem vesmírné společnosti SpaceX. Té se před rokem povedlo poslat svou raketu Crew Dragon na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Tesla Model 3 je zas nejprodávanějším elektromobilem na světě.

S přispěním ČTK

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky? 

Přihlaste se kliknutím na obrázek níže k pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter penize hlavicESka 1