Americké akcie ve středu oslabily. Americká centrální banka (Fed) posunula výhled prvního zvýšení úrokové sazby už na rok 2023, dříve počítala s rokem 2024. Je to dříve, než investoři očekávali.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,77 procenta na 34.033,67 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,54 procenta na 4223,70 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,24 procenta na 14.039,68 bodu.

Fed podle očekávání ponechal svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Klíčová úroková sazba Fedu zůstala v rozpětí nula až čtvrt procenta. Výhled prvního zvýšení úrokové sazby americká centrální banka posunula už na rok 2023. Pandemická situace se podle Fedu zlepšuje. Banka upustila od dosud opakovaného tvrzení, že koronavirová krize zatěžuje ekonomiku.

Celkový ekonomický růst by letos podle Fedu měl dosáhnout sedmi procent. Oproti březnovému výhledu banka odhad zvýšila o půl procentního bodu.

Na devizových trzích po zasedání Fedu výrazně posílil americký dolar. Kolem 22:00 SELČ si dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, připisoval 0,7 procenta na 91,17 bodu, a byl tak nejvýše od 6. května.

Euro vůči dolaru ve stejnou dobu ztrácelo jedno procento na 1,2006 USD. Dolar k jenu posiloval o půl procenta na 110,64 JPY. Euro vůči jenu ztrácelo půl procenta na 132,82 JPY.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru