Celý svět se pomalu zotavuje z dopadů pandemie, středoevropský prostor nevyjímaje. Jak rychle se podaří České republice nastartovat ekonomiku a celkově se postavit na nohy, závisí i na tom, jak se bude dařit našim významným obchodním partnerům. K těm dlouhodobě patří i náš západní soused Německo, které se v době odeznívající pandemie znovu stává ekonomickou lokomotivou, jež táhne nahoru celou Evropu.

O to víc je znát důležitost našich vztahů s Německem, které navíc na podzim čekají netradiční parlamentní volby. Poprvé po šestnácti letech u toho nebude Angela Merkelová jako lídr kandidátky CDU/CSU. Ta na podzim odchází z politiky. Jaké jsou aktuální vzájemné vztahy Česka a Německa? Jak je na tom naše ekonomika a společný byznys? Jak se na nich podepsal koronavirus? Jaké příležitosti před námi leží a jak je správně využít? Využíváme naplno potenciálu vztahu obou zemí?

I na tyto otázky se pokoušeli nalézt odpovědi ve společném rozhovoru redaktor HN Ondřej Houska a německý velvyslanec v Česku Christoph Israng v rámci Fóra Hospodářských novin. Po jejich rozhovoru se k debatě připojili i prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek a člen představenstva Škody Auto Karsten Schnake.

„Těším se na zajímavou diskusi se zajímavými lidmi. Budeme mluvit o řadě interesantních věcí. Ve společných vztazích jsme dosáhli mnohého, ale pořád je tu prostor pro zlepšení. A doufám, že na fóru probereme nové nápady od zajímavých lidí, kteří se debaty zúčastní,“ prohlásil v pozvánce na Fórum HN německý velvyslanec Israng.

Vzájemné vztahy zemí byly výrazně narušeny druhou světovou válkou a událostmi spojenými s odsunem Němců bezprostředně po ní. K jejich oteplení došlo až po konci studené války, kdy se znovusjednocené Německo sblížilo s Českem, které naopak znovunabylo demokracii. V roce 1997 pak země podepsaly Česko-německou deklaraci, tedy smlouvu o přátelství. V ní obě strany prohlašují spáchané křivdy za problém minulosti a přiznávají druhé straně mít právo na odlišný názor na události v minulosti.

Fórum Hospodářských novin však bylo především o současnosti a budoucnosti. Proběhne přímo v reprezentativních prostorách německé ambasády v Praze, sídlící v Lobkovickém paláci na Malé Straně. Záznam si můžete pustit na YouTube nebo přímo v tomto článku.

Fórum Hospodářských novin je prostor pro tradiční setkávání osobností politické, společenské a ekonomické scény. Politicky nezávislá platforma zaštítěná seriózním nestranným celostátním deníkem vytváří prostor pro diskusi na aktuální hospodářská a společenská témata. Uzavřeného setkání se pravidelně účastní vrcholní manažeři největších českých firem a nadnárodních korporací působících v České republice, členové vlády, významní představitelé opozice, představitelé státních institucí a vybraní zástupci mediální scény.