Po roce projednávání a několika přerušených schůzích poslanci minulý týden schválili zákon o dotacích pro elektřinu z nových jaderných bloků.
Hlavní komentář: Babišova kolonie. Český premiér vyrazil na lov voličů s kýblem špíny.
Téma: Změnil jsem práci. Příběhy lidí, které pandemie donutila opustit profesi. A zpátky se jim už nechce.
Otvírák agendy: Jsme zpět. Možná… Státy G7 nabídly zbytku světa demokratickou alternativu k čínským bilionům.
Kontext: Dvě tváře Jana Hamáčka. Profil předsedy ČSSD, který nečekaně vystoupal na vrchol, několikrát přežil svou politickou smrt a nyní znova zkouší utéct osudu.
Ještě není vyhráno. Česká očkovací mašinerie má nový problém: vakcín je dost, ale začínají docházet zájemci.
Světoví intelektuálové: Podivný konstrukt. Chimamanda Ngozi Adichie nahlíží na otázky rasy a migrace v globálním světě.
Rozhovor: Největší změna za sto let. S ekonomem Petrem Janským o daňových fíglech velkých korporací, děravé státní pokladně a souvislostech mezi tím.
Civilizace: Noční můry Edgara Allana Poea. Mistr hororu rozuměl také možnostem i limitům vědy.
Kultura: Chtějí jen můj hlas. Nové filmy o hudbě už nevnímají muzikanty jako talentované superhrdiny.
Zákon dříve opakovaně blokovala opozice pomocí dlouhých projevů a přestávek. Ve sněmovně, zahlcené před volbami řadou jiných norem, se to ukázalo jako účinná cesta – jednání o tomto bodě bylo na minulých schůzích čtyřikrát přerušeno. V pátém kole část opozice od obstrukcí upustila výměnou za slib, že v Senátu do zákona přibude bezpečnostní pojistka v podobě vyřazení Ruska a Číny a že vláda nebude takovou úpravu blokovat.
Naopak neprošel pirátský návrh, který by dotace zastropoval a zabránil tomu, že elektřina z Dukovan bude v budoucnu příliš drahá. Cenový strop podpořili jen poslanci KDU-ČSL, STAN a TOP 09.
Výsledný princip tak zůstává v podobě, jakou navrhovala vláda a firma ČEZ, která má mít stavbu na starosti. ČEZ má po volbách vypsat tendr, kde se počítá jen s dodavateli z USA, Francie a Jižní Koreje. Do dvou let vláda spolu s ČEZ vybere vítěze podle nabídky a od vítězného dodavatele se určí, jakou výkupní cenu budou Dukovany potřebovat, aby se je vyplatilo stavět. Vyjde-li vyšší cena než z jiných, nedotovaných zdrojů, což je pravděpodobné, stát ztrátu doplatí a chybějící peníze vybere formou povinné přirážky k platbám za elektřinu. Míru podpory bude dohadovat přímo vláda s ČEZ a parlament tuto debatu už nebude moci ovlivnit.
Pokud by dodavatelé chtěli stejné ceny jako u jiných elektráren v Evropě, cena by mohla být proti dnešním poměrům i dvojnásobná. Zvlášť pokud se stavba zpozdí nebo prodraží, což v praxi obvykle nastává. Celé schéma může zároveň shodit příští vláda nebo Evropská komise. Ta nyní bude posuzovat, zda je zvolená státní podpora přiměřená a zda nejde o neúnosné pokřivení trhu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.