Pouze čtyři zaměstnavatelé ze sta se nikdy nesetkali se situací, kdy by dlouho hledali pracovníka s potřebným vzděláním a kvalifikací. Naopak dvě třetiny firem tento problém řeší často. Květnová anketa Hospodářské komory mezi více než 600 podnikateli jasně ukázala, že nedostatek vhodných zaměstnanců je stále jedním z hlavních témat, která šéfové tuzemských podniků řeší.
Právě trhu práce se věnovala v pořadí už šestá z celkem osmi předvolebních debat Hospodářské komory, jejímž mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny.
Debaty se zúčastnili zástupci šesti stran, které mají největší šanci na úspěch v podzimních sněmovních volbách. Účast potvrdil bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard (Piráti a STAN), poslanec Jan Bauer (Spolu), poslanec Marek Novák (ANO), náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD), komunistický poslanec Stanislav Grospič a poslankyně Lucie Šafránková (SPD).
I přes loňský výrazný propad ekonomiky spojený s koronavirovou krizí v Česku přetrvává problém spojený spíše s předchozími roky hospodářského růstu – firmy marně shání lidi. Nůžky mezi počtem nezaměstnaných a počtem volných pracovních pozic se navíc opět rozevírají. V květnu bylo bez práce 285 tisíc lidí, podniky jich však potřebují ještě o dalších šedesát tisíc více.
Právě to je důvod, proč firmy stále více sázejí na dovoz pracovníků z ciziny. Ve zmíněné anketě Hospodářské komory označilo sedm z deseti firem zaměstnávání cizinců jako realitu, bez které se domácí ekonomika v řadě profesí neobejde. Zaměstnavatelé by proto uvítali, aby se český trh práce lidem z Ukrajiny, Srbska a dalších zemí ještě více otevřel.
Když firma shání lidi, osm z deseti jich musí „dovézt“. Cizinci chybí i přesto, že jejich počet loni narostl o 40 tisíc
V debatě, které se kromě politiků zúčastnili třeba také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, přišly na řadu i další věci, jež podnikatelům na tuzemském pracovním trhu vadí. Asi dvě třetiny společností by například uvítaly, aby se znovu vrátila karenční doba.
Tři dny stonání bez nároku na nemocenskou zrušila současná vláda ANO a ČSSD v červenci 2019. Od té doby platí firmy pracovníkům náhradu mzdy už od prvního dne nemoci. Podle zástupců podnikatelů zaměstnanci systém zneužívají a jim tak výrazně rostou náklady na výplatu dávek.
Někteří zástupci firem by také uvítali snížení sociálních a zdravotních odvodů, které v Česku patří k nejvyšším v Evropské unii. Rádi by také získali možnost v některých případech propustit zaměstnance i bez udání důvodu.
Zaměstnavatelé se naopak brání tomu, aby v Česku začala platit povinnost poskytnout pracovníkům pět týdnů dovolené. Její zvýšení o týden navrhují poslanci KSČM, návrh ve sněmovně čeká na definitivní schválení. Podnikatelé požadují, aby pět týdnů dovolené zůstalo i nadále benefitem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist