Jestli se něco v Česku změnilo za poslední roky od velkých přírodních katastrof, jako byly povodně, je to zapojení majitelů tuzemských firem do pomoci. S bohatnutím a kultivací českého byznysu přichází soukromá pomoc ve stále větším měřítku a také stále rychleji.

Karel Komárek jako druhý nejbohatší Čech v pátek oznámil, že na pomoc tornádem postiženému regionu, kde se narodil, pošle minimálně 150 milionů korun. Ty budou zdrojované z jeho rodinné nadace a ze společnosti Sazka (přibližně dvě ku jedné). Peníze mají mířit nejen za jeho zaměstnanci, ale pro všechny potřebné. Komárek v regionu podniká a ovládá tam především společnost MND, dříve Moravské naftové doly.

Další z nejbohatších Čechů Ivo Lukačovič posílá přes Seznam tři miliony korun na účet Diecézní charity Brno, přidávají se pochopitelně velké firmy jako je ČEZ (10 milionů) či T-Mobile (pět milionů přes organizaci ADRA).

Stranou ovšem nezůstávají ani regionální podnikatelé. Majitelé břeclavského Alca plastu Radka Prokopová a František Fabičovic chystají veřejné konto, na které přispějí významnou částkou, a zároveň vyčlenili vnitrofiremní kapacity na pomoc okolí. „Třicet našich lidí už v je terénu, řešíme, kde konkrétně pomáhat, asi deset lidí z firmy má poškozené domy. Zatím jsme jim poskytli náhradní auta, zakryli střechy a místo firemní party, která měla být v pátek odpoledne, posíláme objednané jídlo záchranným složkám,“ říká Radka Prokopová, šéfka a spolumajitelka Alca plastu.

Další podnikatelé se budou v průběhu dalších hodin a dní přidávat. Byznysová pomoc se ve velkém aktivovala už v covidové panice, PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera loni v květnu poskytla finanční pomoc a zdravotnický materiál zhruba za 200 milionů korun, skupiny J&T Patrika Tkáče spolu s EPH Daniela Křetínského vyčlenily na boj s koronavirem asi 215 milionů.

Lidé, kteří vidí spíše poloprázdnou sklenici, vždy mohou namítat, že je nutné srovnávat poměr majetku ku poskytnuté pomoci. A že někdo s průměrným příjmem při poslání tisícovky dává mnohem víc než nejbohatší Češi. Já říkám, že dívat se na to tímto způsobem není fér. Každý má právo pomáhat tak, aby mu to dávalo smysl, a někdo o tom raději ani nemluví. Za mě je skvělé, že český byznys pomáhá čím dál víc. Patříme tak stále více na Západ.

Výběr týdne 

PPF se rozhodla stáhnout O2 z burzy

Šéfové skupiny PPF s Renátou Kellnerovou v zádech ukazují, že je akčnost neopustila. Převzetí Monety se sice zatím zkomplikovalo, ale ten samý týden PPF oznámila záměr stáhnout telekomunikační O2 z burzy.

Přes noc ze středy na čtvrtek získala podíl nad 90 procent, což akci dává zelenou. Dají se čekat spory s minoritáři.  

Boxy Zásilkovny nově v obchoďácích Radovana Vítka

Zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková si stanovila na letošek jasný cíl. Mít do konce roku 2500 výdejních boxů. Budou nově také v retailových parcích třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka, vládce realitní skupiny CPI. Další velké novinky ze světa Simony Kijonkové lze čekat příští týden.

Problémy ve Škodovce

Nedostatek čipů stále citelněji doléhá na mladoboleslavskou automobilku. Bude muset výrazně omezit výrobu a zároveň se chystá na to, že místo celozávodní dovolené bude muset odstavené vozy průběžně dodělávat podle možností. Přečtěte si velký rozhovor se šéfem výroby Michaelem Oeljeklausem. 

Český voják léčí záda

Skoro „americký“ příběh se snaží napsat Martin Kofroň. Bývalý výsadkář se zranil na vojenské misi v Afghánistánu v roce 2012 a od té doby měl potíže se zády. Nakonec vymyslel vlastní cvičební pomůcku, na kterou teď na HitHitu vybírá peníze. Pokud uvěříte jeho cvičení, můžete se přidat.  

J&T chystá 450 bytů na Smíchově

Rodina Kratochvílových, která ovládá dopravní ICOM, prodala důležité pozemky na Smíchově finanční skupině J&T. Ta na nich chystá výstavbu 450 bytů s obchodními prostory a kancelářemi za zhruba tři miliardy korun. Hospodářským novinám to potvrdil šéf a spolumajitel J&T Real Estate CZ Dušan Palcr.