Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhoršila více, než se čekalo. Zůstává ale relativně vysoko a v následujících šesti měsících se dál počítá se silným hospodářským oživením. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil německý institut ZEW. Jeho index důvěry klesl ve srovnání s květnem o 16,5 na 63,3 bodu.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že důvěra klesne pouze o 4,6 na 75,2 bodu. V květnu byla nejvýše od února 2020.

„Ekonomika se dál zotavuje,“ uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach. „Index hodnotící současnou situaci výrazně překonal pokles vyvolaný pandemií,“ dodal. Zmiňovaný dílčí ukazatel podle vnímání investorů a analytiků oproti předchozímu měsíci vystoupal na 21,9 bodu z červnových minus 9,1 bodu. Poprvé za dva roky se posunul do kladných hodnot. Analytici čekali, že posílí na pět bodů.

Související

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Jeho ekonomika v loňském roce kvůli pandemii klesla o 4,8 procenta, letos německá vláda počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru