V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoliv venkovní akce. Na východní pobřeží Číny dorazil tajfun In-fa, který už prošel Japonskem a Tchaj-wanem. Připravovala se na něj hlavně provincie Če-ťiang, jež leží jižně od Šanghaje.

V Če-ťiangu má napršet 250 až 350 milimetrů vody. „Lidé by neměli chodit ven,“ sdělila čínská meteorologická služba.

Vichr už dostihl město Čou-šan, kde je přerušená doprava a lidé nemají vycházet. Na některých místech jsou poražené stromy a vytváří se záplavy. Zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody.

Tajfun In-fa už se prohnal nad Tchaj-wanem a přinesl velké množství srážek, předtím na Okinawě se při něm zranilo šest lidí. Doprovází jej vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu.

Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila tamní televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od ní, kde rovněž evakuovali několik desítek lodí, a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco východ Číny čelí tajfunu In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si podle dnešních zpráv životy 63 lidí a pět lidí se stále pohřešuje. Ve středočínském městě Čeng-čou, které je střediskem provincie Che-nan, spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí. Podle čínské televize spadlo přes 8800 domů. Agentura Nová Čína uvedla, že záplavy v Che-nanu způsobily materiální škody skoro za 14 miliard jüanů (44 miliard korun) a evakuováno muselo být 920 tisíc lidí.

Nákladní automobily dnes navážely na stadion ve městě Sin-siang severně od Čeng-čou potraviny a další potřebné zboží, záchranáři se snažili opravit hráze, kvůli jejichž protržení jsou zaplaveny části vesnic.

Podle stanice BBC může In-fa přinést do postižené oblasti další srážky a zkomplikovat záchranné práce.

Japonští meteorologové počítají s tím, že se In-fa bude sunout na západ a postupovat k městu Chang-čou. Čínští meteorologové předpověděli, že tajfun s sebou přinese „dlouhé období mimořádně silného deště“ a že pobřežní oblasti čeká kombinace větru, deště a vlnobití.