Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl na 21,74 miliardy dolarů (472,8 miliardy korun) z loňských 11,25 miliardy dolarů. Zisk i výnosy překonaly očekávání analytiků díky zájmu spotřebitelů o nové přístroje iPhone pro sítě 5G a předplatitelské služby firmy. 

Zisk na akcii za tři měsíce do 26. června činil 1,3 dolaru, zatímco analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk jen 1,01 dolaru na akcii. Celkové výnosy stouply o 36,4 procenta na 81,43 miliardy dolarů. Analytici předpokládali zvýšení výnosů jen na 73,3 miliardy dolarů.

Vysoký růst tržeb zaznamenal Apple hlavně v Číně. Ředitel společnosti Tim Cook agentuře Reuters řekl, že zákazníci zde kupují příslušenství jako chytré hodinky Apple Watch, které mohou spárovat se svými iPhony. Tržby v Číně ve čtvrtletí stouply o 58 procent na 14,76 miliardy dolarů.

Související

Apple loni spustil prodej svého přístroje iPhone 12 pro sítě páté generace 5G později, než je obvyklé. Kvůli tomuto zpoždění se některé nákupy iPhonů přesunuly z prvního až do druhého fiskálního čtvrtletí. Firma proto varovala investory, aby čekali ve třetím fiskálním čtvrtletí slabší prodej iPhonů, než je obvyklé, protože spotřebitelé zřejmě odloží nákupy v očekávání nové generace přístrojů, která přijde na podzim. Zájem spotřebitelů o přechod k přístrojům 5G však zřejmě podpořil prodej. Tržby z prodeje iPhonů se tak ve čtvrtletí meziročně zvýšily téměř o 50 procent na 39,57 miliardy dolarů a překonaly i odhady analytiků.

Silně rostly i tržby ze služeb, které zahrnují předplatné televize a hudby a obchod s aplikacemi App Store. Tržby ze služeb stouply o třetinu na rekordních 17,49 miliardy dolarů. Cook dodal, že počet předplatitelů na různých platformách stoupl na 700 milionů z 660 milionů v předchozím čtvrtletí.

Pandemie a práce z domova také zvýšily zájem o iPady a počítače Mac. Tržby z prodeje Maců stouply o 16,4 procenta na 8,24 miliardy dolarů a z prodeje iPadů o 11,8 procenta na 7,37 miliardy dolarů a rovněž předčily očekávání analytiků. Cook dodal, že prodej těchto přístrojů omezil globální nedostatek čipů, avšak dopad nakonec nebyl tak výrazný, jak se firma obávala. Minulé čtvrtletí Apple varoval investory, že globální nedostatek čipů by mohl snížit jeho tržby o tři až čtyři miliardy dolarů, hlavně kvůli nedostatku čipů pro přístroje iPad a Mac.

Dařilo se i Alphabetu

Na nový rekord stouply ve druhém čtvrtletí zisk i tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google. Podpořil je prudký růst výdajů za reklamu, protože spotřebitelé více nakupovali na internetu. Čistý zisk se více než zdvojnásobil na 18,5 miliardy dolarů (402,4 miliardy korun) z 6,96 miliardy dolarů ve stejném období loni. 

Zisk překonal rekord z předchozího čtvrtletí, kdy činil 17,9 miliardy dolarů. Celkové tržby společnosti vzrostly o 61,6 procenta na 61,88 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali tržby 56,16 miliardy dolarů.

Hlavní podíl na tržbách mají příjmy z reklamy. Tržby z reklamy na Googlu stouply téměř o 70 procent na 50,44 miliardy dolarů. Tržby z reklamy na YouTube pak vyskočily o 83,7 procenta na sedm miliard dolarů.

Trh s digitální reklamou je na vzestupu, protože spotřebitelé kvůli pandemii nemoci covid-19 přesunuli velkou část nákupů na internet. To vede společnosti k tomu, že při spouštění nových produktů, ale také proto, aby lépe poznaly trh, se zaměřují na data získaná z objednávek zákazníků a z jejich aktivit na internetu, napsala agentura Reuters.

Tržby Microsoftu překonaly očekávání

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 16,5 miliardy dolarů (téměř 360 miliard korun). Čtvrtletní tržby Microsoftu překonaly očekávání analytiků, protože poptávku po jeho cloudových službách v době pandemie covidu-19 podpořil rozmach práce a vzdělávání z domova.

Tržby se ve čtvrtém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, zvýšily o 21 procent na 46,2 miliardy dolarů. Analytici je přitom podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali pouze na 44,2 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Tržby divize Intelligent Cloud zahrnující cloudovou platformu Azure stouply o 30 procent na 17,4 miliardy dolarů, tržby samotné platformy Azure se zvýšily dokonce o 51 procent. Tržby divize More Personal Computing, která zahrnuje operační systém Windows a herní konzole Xbox, vzrostly o devět procent na 14,1 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru