Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Cílem transakce je vybudovat nového globálního lídra v byznysu s pronájmem lodí, který bude působit na desítkách kotvišť po celém světě, od Středozemního moře přes Karibik, Indický oceán po Pacifik. 

Společný podnik, v němž bude mít PPF 59 procent a Beneteau 41 procent akcií, spojí aktiva firem Dream Yacht a Navigare – jedničky, respektive dvojky světového trhu –, které dohromady v roce 2019 vykázaly tržby přesahující 200 milionů eur. „Obě charterové společnosti a jejich dceřiné firmy, včetně rychle rostoucí platformy on-line objednávání (SamBoat), provozují největší světovou flotilu čítající kolem 1200 plachetnic,“ uvedla PPF.

Celá transakce byla realizována společnou akvizicí 87procentního podílu v Dream Yacht ze strany skupiny PPF a Beneteau od zakladatele společnosti Loice Bonneta. PPF pak do společného podniku s Francouzi převede 50procentní podíl ve firmě Navigare, kterou nedávno koupila od spoluzakladatele Jespera Rönngarda. 

Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Její hodnotu skupina nezveřejnila.

„PPF se rozhodla investovat do nového byznysu ve specifickém segmentu trhu, protože v něm vidí zajímavou a svým způsobem unikátní příležitost v rámci odvětví cestovního ruchu,“ uvádí skupina v tiskové zprávě s tím, že celkové tržby odvětví v době před pandemií činily kolem miliardy eur ročně. Pronájem rekreačních plavidel je podle PPF odvětvím, které se bude v pozitivním smyslu odlišovat od ostatních segmentů globální turistiky. Zdůrazňuje například nepatrnou uhlíkovou stopu a důraz na „slow travel“ standard.

Dream Yacht byla založena v roce 2000 na Seychelách Loicem Bonnetem. V 60 lokalitách po celém světě kotví přes tisíc lodí vlastněných společností Dream Yacht. Navigare spoluzaložil Jesper Rönngard v roce 2001. Od té doby se její flotila rozšířila téměř na 200 plavidel kotvících v evropských přístavech, v Karibiku, stejně jako v Indickém či Tichém oceánu.

Groupe Beneteau nabízí 180 modelů lodí od plachetnic po motorové lodě s jedním či více trupy. Je rovněž výrobcem montovaných domů. Skupina provozuje několik výrobních závodů po celém světě. Zaměstnává 7500 lidí, zejména ve Francii, v USA, Polsku, Itálii a Číně.

Česká finanční skupina PPF je aktivní v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Skupina vlastní aktiva ve výši 39,7 miliardy eur (přibližně jeden bilion Kč) a zaměstnává celosvětově 94 tisíc lidí.