Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun. Provozní výnosy se naopak snížily o 1,8 procenta na 14,805 miliardy. Výsledky jsou podobně jako loni ovlivněné pandemií covidu-19. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.

 

Představenstvo banky chce svolat ve čtvrtém čtvrtletí mimořádnou valnou hromadu. Má rozhodnout o rozdělení prozatímní dividendy ze zisků z let 2019 a 2020, které byly zadrženy kvůli regulačním omezením souvisejícím s pandemií. „Vedení společnosti očekává, že provoz KB zůstane ziskový i v roce 2021,“ uvedla banka.

Komerční bance v prvním pololetí klesly čisté úrokové výnosy o 8,2 procenta na deset miliard, navzdory tomu, že objem úvěrů a vkladů se zvýšil. Důvodem je prudký pokles úrokových sazeb v první polovině loňského roku. „Čisté poplatky a provize se zlepšily o 6,3 procenta na 2,8 miliardy Kč, díky oživení ekonomické aktivity a příjmů z křížového prodeje,“ uvedla banka.

Úvěry klientům stouply o 4,7 procenta na 708,1 miliardy korun, hlavně vlivem růstu hypoték, které se zvýšily o 8,9 procenta. Spotřebitelské úvěry naopak kvůli nejistotě a omezením souvisejícím s pandemií poklesly o 0,6 procenta. Vklady klientů se meziročně zvýšily o 11 procent na 996,9 miliardy Kč.

„Převládající nejistota ovlivnila zejména nezajištěné spotřebitelské půjčky a klienti z obchodních segmentů omezovali nebo odkládali své investiční projekty, a tedy požadovali méně dlouhodobého financování,“ uvedla banka. Hypotéky naopak zůstaly silné, protože je podporovaly nízké úrokové sazby a lidé stále vnímají bydlení jako bezpečné aktivum.

Ke konci června měla banka zhruba 2 244 000 klientů. V meziročním srovnání to byl pokles o 68 tisíc klientů.

Komerční banka patří mezi přední bankovní instituce v Česku i v regionu střední a východní Evropy. Hlavním akcionářem je francouzská Société Générale s podílem 60,35 procenta. S akciemi KB se obchoduje na pražské burze.

Société Générale se v letošním druhém čtvrtletí vrátila k zisku 1,44 miliardy eur (36,7 miliardy Kč) po ztrátě 1,26 miliardy eur loni. Hospodaření podpořily nižší náklady na špatné úvěry a oživení v domácí divizi běžných bankovních služeb. Banka nyní očekává, že letos výnosy zvýší ve všech divizích, včetně divize drobných bankovních služeb ve Francii.

Také konkurenčním bankám zisky v Česku rostou. České spořitelně stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun, Raiffeisenbank o 26 procenta na 1,69 miliardy korun.