Stoleté přípravy na přesun brněnského nádraží jsou o krok dál. Největší mezinárodní architektonickou soutěž v Česku vyhráli nizozemští architekti z firmy Benthem Crouwel Architechts a ateliéru West 8. S odměnou šest milionů korun získali i zakázku. Za stavbu dopravního uzlu, která potrvá minimálně do roku 2032, zaplatí jihomoravské město 40 až 50 miliard korun. Přibližně polovinu bude stát výstavba samotného nádraží. Promění se i přilehlá čtvrť Trnitá podél řeky Svratky. HN se na vítězný projekt ptaly Pascala Cornipse, jednoho z hlavních autorů návrhu.

HN: Když jste seděl před prázdným listem papíru a měl před sebou úkol navrhnout brněnské nádraží, čím jste začal?

Je zajímavé, že to nebyl kompletně prázdný list papíru. Dostali jsme spoustu informací od klienta, tedy města Brna. Už na začátku jsme měli takzvaný referenční návrh, což je takový přednávrh toho, jak by nádraží mohlo vypadat. Hlavně se to týkalo například umístění kolejí, s těmi už jsme nehýbali. Začali jsme dvěma věcmi – analýzou referenčního návrhu a pak samotného města. Snažili jsme se pochopit kulturu Brna a také to, co je pro lidi, kteří tam žijí, důležité. Tyto poznatky jsme pak projektovali do budovy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.