Čínská internetová společnost Alibaba propustí manažera obviněného ze znásilnění. Z firmy odcházejí i další dva vedoucí pracovníci, kteří se o něm dozvěděli a adekvátně nezareagovali. Vyplývá to z dopisu zaměstnancům firmy, do kterého nahlédla stanice BBC. Žena se s incidentem svěřila na sociálních sítích. Podle agentury Bloomberg kauza rozvířila debatu o nekontrolovatelném sexismu v čínském technologickém sektoru. V zemi navíc hnutí #MeToo zatím nenabralo na takové síle jako například v USA.
Zaměstnankyně obvinila svého mužského šéfa, že ji znásilnil v hotelovém pokoji, když o sobě nevěděla po propité noci. Alibaba ve věci spolupracuje s policií.
Podle ředitele firmy Daniela Čanga manažer připustil, že došlo k intimnímu aktu v době, kdy žena byla opilá. „Bude propuštěn a už ho znovu nepřijmeme. To, jestli se dopustil znásilnění nebo neslušného chování, posoudí orgány činné v trestním řízení,“ napsal šéf Alibaby. O probíhajícím vyšetřování ve východočínském městě Ťi-nan, kde se incident odehrál, v neděli informovala policie.
Souhlas se sexem je nutný. Obětem, které v šoku ztuhnou, chce část politiků pomoct novou definicí znásilnění
Jedenáctistránková zpráva o věci, kterou žena sepsala a zveřejnila na firemním intranetu, byla přebraná a hojně sdílena na čínské sociální síti Weibo, což je obdoba Twitteru. Žena v ní píše, že ji její nadřízený přiměl jet do Ťi-nanu, který leží 900 kilometrů od centrály firmy v Chang-čou, na setkání s klientem. Obvinila své vedoucí, že ji při večeři přiměli pít s kolegy alkohol.
Vzpomíná si prý, že ji klient líbal a že se další den probudila ve svém hotelovém pokoji nahá a nepamatovala si, co se v noci dělo. Uvedla také, že získala kamerový záznam, na kterém je vidět, jak její manažer vchází čtyřikrát během noci do jejího pokoje.
Alibaba v dopise zaměstnancům uvedla, že žena po návratu do Chang-čou informovala personální oddělení a vyšší nadřízené a požadovala, aby jejího šéfa propustili. Personální oddělení s její žádostí zprvu souhlasilo, ale pak nic nepodniklo. V dopise zaměstnancům Alibaba píše, že oddělení ženě nevěnovalo dostatek pozornosti a péče. „Byli racionální, ale postrádali empatii a péči. Současně chyběl systém reakce na mimořádné události a dopustili se závažného chybného úsudku,“ stojí v listu.
Jeden ze zaměstnanců sdělil agentuře Reuters, že na firemní chatovací aplikaci požadují zaměstnanci pro oběť spravedlnost a přísná opatření jako prevenci proti sexuálnímu násilí. Na službě Weibo se také hojně sdílelo společné prohlášení 6000 zaměstnanců Alibaby, kteří požadují, aby firma vyřešila „systémové nedostatky“ a zvýšila ochranu svých ženských pracovnic.
Alibaba se stala nejvýraznějším symbolem zneužívání žen. To v Číně převládá podle Bloombergu hlavně v technologických firmách a má kořeny v tvrdém prostředí, které často upřednostňuje zisk a úspěch před firemní kulturou.
Čína oficiálně zakazuje diskriminaci na základě pohlaví a razí politiku rovných příležitostí. Také prezident Si Ťin-pching slibuje bojovat proti nerovnoprávnosti na pracovištích. S tím ale ostře kontrastuje to, že se země snaží potírat feministický aktivismus a nedostatečně vymáhá dodržování pravidel rovnosti žen a mužů ve firmách. Největší společnosti v Číně byly doposud chráněny před hnutím #MeToo, neboť se incidenty často nenahlašují, a navíc zde existuje poměrně tradiční sexistická kultura.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist