Čínská internetová společnost Alibaba propustí manažera obviněného ze znásilnění. Z firmy odcházejí i další dva vedoucí pracovníci, kteří se o něm dozvěděli a adekvátně nezareagovali. Vyplývá to z dopisu zaměstnancům firmy, do kterého nahlédla stanice BBC. Žena se s incidentem svěřila na sociálních sítích. Podle agentury Bloomberg kauza rozvířila debatu o nekontrolovatelném sexismu v čínském technologickém sektoru. V zemi navíc hnutí #MeToo zatím nenabralo na takové síle jako například v USA.

Zaměstnankyně obvinila svého mužského šéfa, že ji znásilnil v hotelovém pokoji, když o sobě nevěděla po propité noci. Alibaba ve věci spolupracuje s policií.

Podle ředitele firmy Daniela Čanga manažer připustil, že došlo k intimnímu aktu v době, kdy žena byla opilá. „Bude propuštěn a už ho znovu nepřijmeme. To, jestli se dopustil znásilnění nebo neslušného chování, posoudí orgány činné v trestním řízení,“ napsal šéf Alibaby. O probíhajícím vyšetřování ve východočínském městě Ťi-nan, kde se incident odehrál, v neděli informovala policie.

Jedenáctistránková zpráva o věci, kterou žena sepsala a zveřejnila na firemním intranetu, byla přebraná a hojně sdílena na čínské sociální síti Weibo, což je obdoba Twitteru. Žena v ní píše, že ji její nadřízený přiměl jet do Ťi-nanu, který leží 900 kilometrů od centrály firmy v Chang-čou, na setkání s klientem. Obvinila své vedoucí, že ji při večeři přiměli pít s kolegy alkohol.

Vzpomíná si prý, že ji klient líbal a že se další den probudila ve svém hotelovém pokoji nahá a nepamatovala si, co se v noci dělo. Uvedla také, že získala kamerový záznam, na kterém je vidět, jak její manažer vchází čtyřikrát během noci do jejího pokoje.

Alibaba v dopise zaměstnancům uvedla, že žena po návratu do Chang-čou informovala personální oddělení a vyšší nadřízené a požadovala, aby jejího šéfa propustili. Personální oddělení s její žádostí zprvu souhlasilo, ale pak nic nepodniklo. V dopise zaměstnancům Alibaba píše, že oddělení ženě nevěnovalo dostatek pozornosti a péče. „Byli racionální, ale postrádali empatii a péči. Současně chyběl systém reakce na mimořádné události a dopustili se závažného chybného úsudku,“ stojí v listu.

Jeden ze zaměstnanců sdělil agentuře Reuters, že na firemní chatovací aplikaci požadují zaměstnanci pro oběť spravedlnost a přísná opatření jako prevenci proti sexuálnímu násilí. Na službě Weibo se také hojně sdílelo společné prohlášení 6000 zaměstnanců Alibaby, kteří požadují, aby firma vyřešila „systémové nedostatky“ a zvýšila ochranu svých ženských pracovnic.

Alibaba se stala nejvýraznějším symbolem zneužívání žen. To v Číně převládá podle Bloombergu hlavně v technologických firmách a má kořeny v tvrdém prostředí, které často upřednostňuje zisk a úspěch před firemní kulturou. 

Čína oficiálně zakazuje diskriminaci na základě pohlaví a razí politiku rovných příležitostí. Také prezident Si Ťin-pching slibuje bojovat proti nerovnoprávnosti na pracovištích. S tím ale ostře kontrastuje to, že se země snaží potírat feministický aktivismus a nedostatečně vymáhá dodržování pravidel rovnosti žen a mužů ve firmách. Největší společnosti v Číně byly doposud chráněny před hnutím #MeToo, neboť se incidenty často nenahlašují, a navíc zde existuje poměrně tradiční sexistická kultura.