Policie obvinila jednoho člověka z podvodného vylákání celkem 1,5 miliardy korun od více než 4000 investorů. Hrozí mu za to až desetileté vězení. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněný je jednatelem společnosti, jejíž jméno zatím centrála nechce zveřejnit. Podle informací serveru Seznam Zprávy ze čtvrtka se jedná o mladého investora Ondřeje Janatu a jeho fond Growing Way.
Pachatel podle NCOZ spáchal podvod prostřednictvím takzvaného neveřejného alternativního fondu. „Předmětný fond měl dle našich závěrů pracovat na principu tzv. Ponziho schématu, kdy investorům jsou připisovány fiktivní zisky, které jsou vypláceny nikoli z výnosů investic, ale z nově získaných vkladů. Většina prostředků u tohoto typu fondů pak slouží k neoprávněnému obohacení osob ovládajících fond a k výplatě vysokých provizí za získávání dalších klientů,“ popsal mluvčí. Podle informací Seznam Zpráv vznikl fond teprve loni a klientům sliboval roční výnos kolem 30 procent.
Policie ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem zajistila majetek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Obviněného stíhá na svobodě. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství. Podle údajů v katastru nemovitostí policie zaplombovala i Janatův dům v Praze-Chuchli. Janata často vystupoval v médiích, například v rozhovorech pro Hrot nebo Forbes, kde se vymezoval proti podvodným jednáním některých investorů nebo prezentoval své úspěchy. Podle informací Seznam Zpráv se začaly potíže s fondem objevovat v průběhu srpna, kdy reportoval výrazný pokles hodnoty i problémy s vklady.
Centrála se s podobným druhem trestné činnosti setkává opakovaně. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení - zejména těch, které nepodléhají regulaci České národní banky,“ zdůraznil Ibehej.
Na rostoucí počet případů, při kterých se lidé nechali oklamat investičními podvodníky, upozornila NCOZ i ve své výroční zprávě za loňský rok. Pachatelé, kteří slibují výrazné zhodnocení peněz formou investování na burzovním nebo realitním trhu, podle centrály využívají chybějící nabídky legálních možností a produktů k vyššímu zhodnocování úspor střední třídy.
Typickým prvkem investičních podvodů je právě takzvané Ponziho schéma pojmenované podle podvodníka Charlese Ponziho, který přesvědčil tisíce lidí, aby investovali do předplacených poštovních poukázek. „Pokud je něco příliš dobré na to, aby to byla pravda, jedná se obvykle o Ponziho schéma,“ podotkla ve výroční zprávě centrála.
NCOZ loni řešila například kauzu týkající se společnosti J.O. Investment, kde zatím eviduje přes 2000 poškozených a škodu přesahující jednu miliardu korun. Dalším případem jsou Saving Funds Limited se stovkami poškozených klientů, kteří uvěřili slibům o zhodnocení spořicích vkladů o sedm a více procent ročně. Samotná firma se sídlem na Novém Zélandu přitom neměla žádnou bankovní licenci a formálně nevykazovala činnost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist