Starší lidé odcházejí do důchodu a mladí se nehrnou. A když už se nechají zaměstnat, vydrží jen pár let. Profese jako ošetřovatel skotu, dojič nebo traktorista totiž často znamená práci o víkendech i léto bez dovolené. Farmy a zemědělská družstva proto spoléhají na pracovníky ze zahraničí. Jejich příchod ale komplikuje administrativa, což umocnila i koronavirová pandemie a stále trvající ochranná opatření jako testování nebo zajišťování karantén.

Průzkum Agrární komory z přelomu července a srpna ukazuje, že nedostatek pracovníků pociťuje devadesát procent z více než dvou stovek oslovených zemědělských podniků a většina z nich se s tímto problémem potýká celoročně. Největší potíže jsou v živočišné výrobě, v té rostlinné chybí především posily na sezonní práce na polích, sadech či vinicích. Tři čtvrtiny podniků uvádí, že jim chybí až pětina pracovníků.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.