Ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN letos v Česku získal projekt duševní zdravovědy pro školáky, nástroj umožňující odhalit nehospodárné zakázky nebo osvěta o menstruaci v rozvojových zemích. Výsledky pátého ročníku Cen SDGs (Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje) vyhlásili organizátoři ve čtvrtek večer v Černínském paláci v Praze. Ocenění získalo šest projektů vybraných odbornou porotou.
O Cenu SDGs se ucházelo 238 projektů. „Letošní ročník vynikal širokou škálou projektů, které skrze inovace řeší aktuální společenské problémy,“ uvedla Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs v Česku od roku 2017 vyhlašuje.
Prvenství v kategorii Veřejná sféra si letos odnesl spolek Nevypusť duši s projektem, který učí děti i učitele, jak správně pečovat o duševní zdraví, a ukazuje, kde včas vyhledat pomoc v případě nouze. Programem dosud prošlo téměř 8500 žáků.
V kategorii Byznys porota ocenila společnost Datlab. Její nástroj „Kontrola proti nehospodárným veřejným zakázkám“ hledá porušování předpisů, smlouvy s takzvanými bílými koňmi či politiky, případně firmy soutěžící o zakázku s předem domluveným vítězem jen naoko. Nástroj letos využilo několik investigativních novinářů i policie, uvedli organizátoři Cen SDGs.
Laureátem kategorie Mladí lídři se stal 24letý Tadeáš Kula stojící za projektem Reknihy, který umožňuje sdílení knih a učebnic mezi čtenáři a hledá jim nové majitele. Za dva roky fungování Reknih lidé zachránili přes 35 000 přečtených knih, čímž ušetřili okolo 21 tun papíru.
Cenu České rozvojové agentury si z Černínského paláce odnesli zástupci Diakonie Českobratrské církve evangelické. Projekt jejího Střediska humanitární a rozvojové spolupráce zaměřený na osvětu o menstruaci řeší nedostatek cenově dostupných menstruačních prostředků v rozvojových zemích pomocí znovu použitelných vložek.
Letošní ročník Cen SDGs provázelo téma vzdělávání. Vyhlášená proto byla i speciální kategorie oceňující inovativní projekty vzdělávání dětí i dospělých. Jejím vítězem se stalo centrum Tereza s mezinárodním projektem Ekoškola, vedoucím mladé lidi k udržitelnému způsobu života. V současnosti je v Česku do Ekoškoly zapojeno přes 70 000 dětí a dospělých v mateřských, základních a středních školách.
Cenu za Reporting podle SDGs si odnesla Komerční banka. Porota ocenila, že banka ve svém nefinančním reportingu prokazuje komplexní přístup k udržitelnému rozvoji.
Kromě vítězů v šesti základních kategoriích zaujala letos porotu technologická firma Refork, vyvíjející materiály z dřevní moučky pro výrobu udržitelných alternativ k plastovým výrobkům. Organizátoři Cen SDGs firmu nominovali do světového finále soutěže Moonshot Awards v New Yorku.
Sedmnáctku Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs) přijaly v září 2015 všechny členské státy OSN. Teze mají do roku 2030 pomoci vyřešit ekonomické, environmentální i sociální problémy. Přinášejí plán vedoucí k vymýcení extrémní chudoby, k boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně planety před klimatickými změnami. Podle průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti o Cílech udržitelného rozvoje už někdy slyšela více než polovina Čechů. Alespoň základní informace o nich má 29 procent lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist