Investoři, kteří ve velkém obchodují s digitálními měnami, mají v Číně definitivně utrum. Centrální banka komunistického aparátu označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné a hodlá je zcela zakázat. Informace, kterou přinesla agentura Bloomberg, vedla k oslabování nejznámějších virtuálních platidel, jako je bitcoin anebo ethereum.

Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Podle agentury Reuters současně slíbila důrazné kroky k potírání „spekulací s virtuálními měnami a souvisejících finančních aktivit“ s cílem „ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád“.

Za nezákonné označila podle serveru CNBC centrální banka také zahraniční burzy s virtuálními měnami, které využívají internet k nabídce služeb v Číně. Dodala, že pracovníci burz budou čelit vyšetřování.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že současné kroky čínských úřadů mohou naznačovat míru obav vedení komunistické strany z kolapsu finančního systému. „Můžeme jen spekulovat, zda jde o preventivní opatrnostní krok, nebo je za ním konkrétní informace o problémech v čínském finančním systému, o němž investoři ještě nevědí. Toto rozhodnutí každopádně povede k jejich větší opatrnosti vůči Číně jako takové,“ říká.

Na vývoji ceny bitcoinu je jasně vidět pokles kvůli zprávě, že čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné:

bitcoin by hospodarske_noviny on TradingView.com

Cena bitcoinu v reakci na vyjádření čínské centrální banky sestoupila hluboko pod 43 tisíc dolarů (zhruba 930 tisíc Kč). Předtím se pohybovala nad hranicí 45 tisíc dolarů. Kolem pátečního poledne se bitcoin prodával za zhruba 42,2 tisíce dolarů. Podle údajů specializovaného webu Coingecko.com, který sleduje vývoj cen kryptoměn v reálném čase, klesala cena bitcoinu za posledních 24 hodin zhruba o 4,5 procenta.

„Krátkodobý vliv na pokles ceny může mít podobná regulace značný, a to souběžně s pravděpodobným krachem developera Evergrande,“ připomíná problémy druhé největší realitní společnosti v zemi Radim Dohnal, hlavní analytik poradenské společnosti Capitalinked.com.

S tím souhlasí i Josef Tetek, analytik SatoshiLabs, výrobce kryptoměnových hardwarových peněženek Trezor. Dlouhodobě však významnější kolísavost hodnoty nejpopulárnější digitální měny neočekává. „Neutrální, předvídatelná a algoritmická politika bitcoinu v kontrastu s aktivistickou a inflační politikou státních peněz je to, co jej činí zajímavým. Bitcoin je navržen tak, aby fungoval i v rozporu s přáním států,“ říká.

Podle něj navíc nejde o ojedinělý krok čínského „politbyra“. První zákaz bitcoinu prý přišel již v roce 2013, kdy vláda postupně zakázala fungování kryptoměnových směnáren a burz a jako nezákonnou označila i těžbu těchto platidel. Připomněl také, že v zemi je zakázáno či omezeno vícero platforem, které jsou v západním světě běžnou součástí každodenního života stovek milionů lidí, jako Facebook, Google, Twitter anebo Instagram.

Z dat Coingecko.com také vyplývá, že kromě bitcoinu padá i hodnota etherea. Cena druhé nejznámější digiměny se během posledních 24 hodin snížila takřka o 9,5 procenta, za poslední týden šlo o více než 21procentní pokles. Tetek se současně domnívá, že zákaz kryptoměn v Číně souvisí s tím, že komunisté v příštím roce plánují spuštění „digitálního jüanu“.

„Čína jako první na světě spustí digitální měnu centrální banky (CBDC), což považuji za velmi orwellovský počin. Stát uvidí do všech transakcí, bude moci vydávat peníze s omezenou časovou či sektorovou platností a získá možnost mrazit účty na základě špatného sociálního skóre. Bitcoin je přitom proti takové orwellovštině jasná obrana, kterou vláda nestrpí,“ říká.

Podle Dohnala současná regulace ze strany čínského státního aparátu nemusí nutně znamenat, že ji budou ve větším množství následovat i další státy. „Jakkoliv je Čína ekonomický hegemon se značným vydíracím potenciálem na ledakterou ekonomiku světa, nemyslím si, že toto určuje směr regulace ve vyspělém světě. Spíše to ukazuje, že geopoliticky není současný svět vůbec bipolární, ale multipolární. A mnoho hráčů tak bude pro různá témata hledat různé spojence,“ říká.