Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázal za první letošní pololetí výnosy 4,7 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 40,6 procenta. Čistý zisk společnosti činil od ledna do června 587,9 milionu korun, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 nárůst o 54 procent. Zástupci holdingu to ČTK sdělili v tiskové zprávě.

Ze zveřejněných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu vyplývá, že jeho hospodaření pozitivně ovlivnily zejména vyšší prodeje zbraní v USA, Africe a Asii. Projevila se na nich také akvizice společnosti Colt a konsolidace jejích výnosů do celkového hospodaření CZG od letošního 21. května.

Podle prezidenta a předsedy představenstva Jana Drahoty má za sebou skupina CZG další rekordní pololetí. „Poptávka po našich produktech je i nadále vysoká a převyšuje naše současné výrobní kapacity. Máme silnou pozici na cestě k vytváření dlouhodobě udržitelných hodnot pro zaměstnance, zákazníky, obchodní partnery, akcionáře i celou společnost,“ uvedl Drahota.

Počet zbraní prodaných CZG se za prvních šest měsíců roku 2021 ve srovnání s loňským prvním pololetím zvýšil o 33,3 procenta. Skupina prodala 304 322 zbraní. Na celkových výnosech holdingu se od ledna do konce června ze 62,5 procenta podílely výnosy v USA. Dalších 10,7 procenta činily výnosy v Evropě s výjimkou České republiky, přímo v ČR byl podíl na celkových výnosech 2,9 procenta. Podíl výnosů v Africe dosáhl 10,5 procenta, Asie činila 6,1 procenta, Kanada 3,3 procenta a ostatní státy světa čtyři procenta.

Ukazatel EBITDA společnosti vzrostl za první pololetí ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 o 12,5 procenta na 984,1 milionu koruny, a to zejména z důvodu významného růstu globálních prodejů především na kontinentech mimo Evropu. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření CZG management očekává, že celkové letošní výnosy skupiny by se měly pohybovat v rozmezí 10,34 až 10,64 miliardy korun. Předpokládaná výše ukazatele EBITDA by podle vedení holdingu mohla dosáhnout v letošním roce 1,99 až 2,19 miliardy korun.

Za celý loňský rok vykázal holding CZG výnosy 6,8 miliardy korun, provozní výsledek hospodaření přesáhl 1,056 miliardy korun. Skupina vyrábí ruční palné zbraně pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Prodává je pod značkou CZ (Česká zbrojovka), která má více než osmdesátiletou historii, a dále také pod značkami CZ-USA, Colt, Colt Canada, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems.

Kromě České zbrojovky do skupiny patří společnosti Colt Manufacturing Company, Colt Canada Corporation, CZ-USA, Brno Rifles, 4M Systems a CZ Export Praha. Holding drží také menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně. Skupina zaměstnává přibližně 2000 lidí v České republice, USA, Kanadě a Německu. Skupinu CZG vlastní z 81,2 procenta holding Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 18,8 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.