Čeští inženýři mají dobrý důvod slavit. Zkušební letadlo ČVUT ve čtvrtek poprvé ve vzduchu vyzkoušelo fungování v Česku vyvinutého leteckého motoru GE Catalyst. Podle firmy GE je to první turbovrtulový motor vyvinutý v Evropě po více než padesáti letech.

„Let trval zhruba 107 minut a vše je v nejlepším pořádku. Výsledek je vynikající a slavíme,“ řekl šéf GE pro Česko a Slovensko Milan Šlapák. „První let je výsledkem obrovského úsilí ve velmi složitých časech toho nejlepšího, co dokáže spolupráce univerzity a průmyslu v největším programu výzkumu a vývoje v České republice.“

Test se odehrál na berlínském letišti Schönefeld a další budou pokračovat v Česku na letišti v Hradci Králové. Motor je výsledkem spolupráce GE, která má továrnu v pražských Letňanech, a Českého vysokého učení technického. Firma i vysoká škola považují vývoj motoru za zásadní krok pro další budoucnost leteckého průmyslu v České republice. Spolupráce obou na vývoji motoru začala v roce 2016.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.