Irské zdanění velkých firem ve výši 12,5 procenta je dost pěkné na to, aby do země nalákalo tisíce firem s cílem ušetřit na daních. Apple, Google, Facebook a další korporace tak těžily téměř dvacet let z nižšího zdanění právnických osob a dalších výhod, které jim dávala vstřícná irská vláda. Nyní ale Dublin pod americkým tlakem svolil s podporou dohody o globální korporátní dani Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní by zdanění nadnárodních firem mělo činit minimálně 15 procent.
Původní návrh dohody hovořil o „alespoň patnácti procentech“ s tím, že současná vláda USA chtěla prosadit 21procentní zdanění korporátních výnosů – to ale narazilo na odpor už v americkém Kongresu, nejen v Irsku.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









