Irské zdanění velkých firem ve výši 12,5 procenta je dost pěkné na to, aby do země nalákalo tisíce firem s cílem ušetřit na daních. Apple, Google, Facebook a další korporace tak těžily téměř dvacet let z nižšího zdanění právnických osob a dalších výhod, které jim dávala vstřícná irská vláda. Nyní ale Dublin pod americkým tlakem svolil s podporou dohody o globální korporátní dani Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní by zdanění nadnárodních firem mělo činit minimálně 15 procent.

Původní návrh dohody hovořil o „alespoň patnácti procentech“ s tím, že současná vláda USA chtěla prosadit 21procentní zdanění korporátních výnosů – to ale narazilo na odpor už v americkém Kongresu, nejen v Irsku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se