Počítačová škola Gopas řešila na přelomu let 2014 a 2015 vývojářský problém – její webové nástroje pro e-learning běžely na multimediální platformě Adobe Flash, ale bylo potřeba je převést na modernější a efektivnější programovací jazyk HTML5. Ján Hudec, její tehdy pětadvacetiletý programátor, přišel s ambiciózní nabídkou: „Plánoval jsem založit vlastní firmu. Věděl jsem, že na trhu je prostor pro společnost, která nebude programování flákat, která dodá klientům to, co opravdu potřebují a co jim vydrží. A tak jsem se nabídl, že to pro Gopas udělám.“
Riskantní sázka vyšla a Hudcův bývalý zaměstnavatel na systému, který navrhl, jede dodnes. „Gopas byl náš první klient a je klientem i nadále,“ směje se dvaatřicetiletý podnikatel, který už dnes dávno není ajťák s živnosťákem jako na startu kariéry, ale úspěšný byznysmen – jeho firma Sense4code dává práci třem desítkám lidí a pro letošní rok počítá s obratem na úrovni 30 milionů korun. „Já ale buduju miliardovou firmu,“ neskrývá velké plány její šéf a spolumajitel při rozhovoru v zasedačce kanceláří naproti Kasárnům Karlín.
Přes Prahu Hudec původně jezdil vždycky na začátku a konci léta – to když coby student počítačového gymnázia na Slovensku vyrážel do Německa či Anglie, kde brigádničil třeba jako umývač nádobí, nebo se naopak vracel. V české metropoli se mu líbilo, cítil se tu blíž Západu než doma v Čadci. A tak když zvažoval, kam vyrazit na vysokou školu, rozhodl se pro jadernou fakultu ČVUT a obor softwarové inženýrství v ekonomii: „Jenže jsem ji nedokončil. Měl jsem hodně práce, už při škole jsem si vydělával programováním a byznys dostal nakonec přednost.“
Svou firmu Sense4code založil na konci roku 2014 a kromě Gopasu, který byl jeho prvním klientem, už se svým týmem vyvíjel mobilní aplikace, webové stránky či e-shopy pro firmy jako E-Consulting nebo pro známého šéfkuchaře Filipa Sajlera. Nic z toho ale dnes není úplnou prioritou. „Loni se nám otevřel úplně nový byznysový rozměr,“ vypráví a dál hovoří o projektu Scormium, na který se nyní soustřeďuje většina zaměstnanců. Je totiž určený k tomu, co během pandemie firmy pochopily, že budou potřebovat víc a víc: školení a vzdělávání zaměstnanců na dálku. „Na trhu je několik hráčů, řada z nich ale zaspala dobu. A my byli a jsme rychlí,“ říká.
To, co Hudec a spol. vyvinuli, je univerzální systém, ve kterém velkým firmám nadesignují a modulárně sestaví LMS čili systém pro řízení vzdělávání. To jsou různé videolekce, kurzy bezpečnosti práce, plánování vzdělávání nebo vnitrofiremní školení. Všechno běží na cloudu Microsoft Azure, takže to lze navíc dobře propojit i s firemními databázemi a aplikacemi typu Office 365. „Firmy nadchlo, že to, co jim dodáme, vypadá úplně stejně jako jejich vlastní prostředí. Stejné barvy, logo, vizuál, jako mají jejich webové stránky nebo intranet. Zaměstnanci nepoznají rozdíl. Právě s tím jsme to celé koncipovali,“ chlubí se Hudec.
Odešli z Microsoftu, aby mohli dělat pro Microsoft. A učí firmy, jak programovat bez programátorů
Jména společností, která si Scormium objednala, napovídají, že má důvod být pyšný: Decathlon, Plzeňský Prazdroj, Socialbakers nebo LMC. Nemusí mu platit horentní sumy, Hudec vsadil na aktuální technologický trend, takže svou aplikaci zákazníkům účtuje na bázi měsíčních poplatků podle počtu uživatelů, cena za jednoho vyjde v průměru na několik desítek korun měsíčně.
„Tohle je něco, co všechny velké firmy řeší a potřebují. Pandemie ukázala, že není nutné pořádat školení a kurzy fyzicky. Zároveň ale stávající nástroje nebyly dost kvalitní a to je naše příležitost, proto si tak věříme,“ dodává Ján Hudec s tím, že zatím ještě zůstává Scormium součástí Sense4code, ale že v dohledné době se osamostatní a bude z něj sólo společnost. „Pak se zaměřím znovu i na rozvoj mateřské firmy, která teď trochu doplácí na to, že se víc soustřeďujeme na Scormium. Sense4code má ale stabilní základnu zákazníků a ostatně jen díky tomu, že je zisková, si můžeme dovolit rozvíjet Scormium, které je pořád ještě potřeba dotovat,“ vysvětluje s tím, že nejspíš už v roce 2022 by ale i tento byznys měl být finančně soběstačný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist