Petrus Advisers, investiční firma bojující proti záměru finanční skupiny PPF ovládnout Monetu, vyzvala vedení této banky, aby plán na spojení definitivně vzdalo. A aby tím odstranilo nejistotu, kvůli které akcie Monety nerostou. „Přestaňte bičovat mrtvého koně,“ napsali Petrus k plánu spojení, už dvakrát odmítnutému akcionáři.

Petrus Advisers tvrdí, že jsou v Monetě Money Bank po PPF druhým největší akcionářem, s podílem kolem 10 procent. Tato v Londýně registrovaná firma vystupuje jako takzvaný aktivistický investor: brojí proti spojení Monety s byznysy PPF – s Air Bank, česko‑slovenskou částí splátkové firmy Home Credit a také se start-upem Benxy. Spojením za 26 miliard korun by vznikla nová bankovní skupina, jež by v Česku byla konkurentem velkým bankovním domům.

Petrus, další akcionáři i většina analytiků soudí, že plán, tak jak byl na začátku letošního roku navržen, je pro Monetu příliš drahý a nevýhodný. V červnu akcionáři projekt na valné hromadě zamítli, ale generální ředitel banky Tomáš Spurný tehdy prohlásil, že za něj bude dál bojovat. I členové vedení PPF tehdy naznačovali, že budou hledat cesty, jak spojení uskutečnit.

Nyní, po čtyřech měsících, kdy je kolem projektu ticho, zveřejnili Petrus Advisers prohlášení, ve kterém vyzývají Spurného tým, aby plán definitivně vzdal a umožnil akciím Monety růst.

Podle Petrusu se letos evropské akcie průměrně zhodnotily o 40 procent (bez dividend), ale akcie Monety kvůli obavám ze zvažovaného spojení rostly méně. Po červnové valné hromadě se obchodovaly kolem 78 korun a od té doby vzrostly jen zhruba na 88 korun. Ještě před tím – v první fázi připravované transakce – vykupovala PPF od minoritních akcionářů jejich akcie za 80 korun za kus. „Považujeme dlouhé období nejistoty spojené s transakcí s PPF za přítěž pro cenu akcií Monety,“ stojí v prohlášení. „Jakmile se současná nevyjasněná situace ukončí, očekáváme, že hodnota Monety jako samostatné banky rychle vzroste na 100 korun a víc, čímž by skončilo pět měsíců rozruchu a nervů.“

Londýnský fond také přiznal, že po červnovém zamítnutí plánu vyjednával s vedením PPF a snažil se najít řešení situace přijatelné pro všechny akcionáře. „Přestože jsme se v principu shodli, že navrhovaná cena pro všechny akcionáře by měla být 90 korun za akcii nebo víc, nebyli jsme bohužel schopni uzavřít dohodu, která by byla přijatelná pro obě strany a ochránila minoritní akcionáře,“ napsali Petrus Advisers.

Tiskový mluvčí PPF Leoš Rousek i mluvčí Monety Zuzana Filipová odmítli situaci komentovat. 

Spojení, velmi podobné tomu, se kterým přišla PPF letos v lednu, se akcionáři vzepřeli už před více než třemi lety. PPF nyní drží v Monetě podíl necelých 30 procent a zatím není jasné, kdy a jak by se obě strany k plánu mohly vrátit. Někteří investoři ale vyjádřili obavu, že mezi akcionáři jsou spřízněná uskupení, která kumulují akcie pro PPF – a tato skupina by pak mohla zkusit plán prohlasovat znovu.

Portfolio manažer ve skupině Cyrrus Tomáš Pfeiler řekl HN, že souhlasí s názorem Petrusu, že nejistota kolem spojení brzdí růst ceny akcie Monety. „Zůstává nicméně diskutabilní, zda se aktivistickému fondu podaří mobilizovat dostatek akcionářů, aby transakci smetli ze stolu. PPF a její spojenci mají v akcionářské struktuře dominantní slovo a budou chtít diktovat podmínky,“ řekl. 

I tak je podle Pfeilera postoj Petrusu pozitivní zprávou pro drobné akcionáře: „Ukazuje, že boj o Monetu vstupuje do další fáze. Tlak Petrusu může přimět PPF k určitému zatraktivnění podmínek transakce, respektive navýšení částky, kterou by tuzemská skupina nabídla za akcie v rámci povinné nabídky na převzetí.“