Ceny energií raketově vzrostly, a vláda proto tento týden odsouhlasila nulovou sazbu DPH na energie v listopadu a prosinci. Její absence má pomoci domácnostem a firmám vyrovnat se s novými cenami. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Tento krok vzbudil řadu otázek, jak vše bude v praxi fungovat. Zeptali jsme se proto daňových expertů Michala Jelínka a Markéty Szotkowské z poradenské společnosti V4 Group na detaily. Ty jako vždy rozhodují. 

Energie se v drtivé většině platí formou záloh, má tedy dodavatel povinnost snížit od listopadu tyto zálohy?

U záloh přijatých v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021 je DPH prominuta. U záloh přijatých mimo toto období pak DPH prominuta není. Zákon o DPH a ani Rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty z důvodu mimořádné události neukládá dodavatelům energií ani jejich zákazníkům povinnost měnit výši záloh. Zálohy jsou věcí domluvy mezi dodavatelem energií a jeho zákazníkem a vychází ze smluvního ujednání, které mezi těmito dvěma stranami existuje. V případě, že chce zákazník změnit výši hrazených záloh, musí se v této věci obrátit na svého dodavatele energie. Je však nutné zdůraznit informace vydané Generálním finančním ředitelstvím, a to že povinnost vrátit část zaplacené zálohy odpovídající výši prominutí daně není upravena zákonem o DPH ani Rozhodnutím paní ministryně a je považováno za ryze soukromoprávní záležitost.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.