Moneta Money Bank zvýšila čistý zisk za prvních devět měsíců roku o polovinu.  Za zlepšením stály nižší náklady na riziko, protože domácnosti a  firmy se lépe vypořádaly s dopady pandemie a nesplácených úvěrů bylo méně, než banka očekávala.

Čistý zisk Monety za první tři čtvrtletí stoupl oproti stejnému období loni o 51 procent na 2,9 miliardy korun. Provozní výnosy banky očištěné o jednorázové vlivy vzrostly o 2,9 procenta na zhruba 8,2 miliardy Kč. Za celý letošní rok banka očekává čistý zisk na úrovni alespoň 3,6 miliardy korun. Moneta Money Bank o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Meziroční zlepšení je podle banky také důsledkem vyšších úrokových výnosů, spojených s tím, jak v Česku postupně rostou úrokové sazby. 

Náklady na riziko bance meziročně klesly o 85 procent na 453 milionů korun. „Tyto náklady na riziko, které byly nižší, než se původně očekávalo, byly ovlivněny výrazně lepším splácením úvěrových portfolií skupiny Moneta a zlepšenou makroekonomickou prognózou,“ uvedla  banka v tiskové zprávě. K nižším nákladům na riziko přispěl i prodej nesplácených pohledávek, který bance přinesl téměř 150 milionů korun před zdaněním.

Čistý výnos z poplatků a provizí bance vzrostl meziročně o více než čtyři procenta na téměř 1,47 miliardy korun. Důvodem byly vyšší poplatky za vedení účtů i za předčasné splacení úvěrů. Banka také zaznamenala dvouprocentní nárůst úrokových výnosů, a to díky růstu úvěrového portfolia a nižším nákladům na financování.

Provozní náklady banky stouply o 1,2 procenta na 4,11 miliardy korun. Meziroční nárůst byl ovlivněn vyššími odpisy hmotného i nehmotného majetku a regulatorními poplatky. Vedení skupiny Moneta pro letošek očekává celoroční zisk minimálně 3,6 miliardy korun. Provozní výnosy by měly být nejméně 11 miliard korun.

Během páteční telefonické konference s novináři také padaly dotazy na to, jak chce vedení banky, v čele s generálním ředitelem Tomášem Spurným, oživit plán na spojení banky s Home Creditem a Air Bank ze skupiny PPF. Spurný ale na telekonferenci odmítl další postup jakkoli komentovat. 

Spojení s firmami PPF v červnu neschválili akcionáři Monety a Spurný tehdy řekl, že bude dál hledat cesty, jak plán prosadit. Minulý týden aktivistická investiční firma Petrus Advisers, jeden z velkých akcionářů Monety, vyzvala Spurného, aby myšlenku na spojení definitivně vzdal.

Moneta, dříve GE Money Bank, je čtvrtou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Je také jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF, s podílem téměř 30 procent. V lednu PPF začala s Monetou jednat o transakci, v rámci které by banku ovládla a vytvořila by z ní spojením se svými firmami vážného konkurenta třem největším finančním domům. Valná hromada banky koncem června sice nejprve schválila spojení s bankovní částí PPF, následně ale neodsouhlasila jeho financování.

Úspěšný rok prožívá také česká a slovenská UniCredit Bank, která za letošní tři čtvrtletí vykázala čistý zisk 5,7 miliardy korun (221 milionů eur), což je meziroční nárůst o 41,4 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky.

Objem vkladů UniCredit Bank stoupl meziročně o 12,7 procenta na 472 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 10,3 procenta na 487 miliard korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně stouply o 4,2 procenta na 2,65 miliardy Kč, čisté úrokové výnosy vzrostly o 4,4 procenta na 9,6 miliardy korun. Provozní zisk banky stoupl o 36,2 procenta na 8,25 miliardy Kč.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750 000 klientů.