Jedna z nejslavnějších chat v Jizerských horách, která je poblíž běžkařských stop Jizerské padesátky, prošla další modernizací a rozšířením. „Přistavěli jsme na Prezidentské vejminek v místě bývalých garáží a stájí, a zvětšili tak její kapacitu o sedm dvojlůžkových pokojů,“ komentoval investici Dalibor Dědek, jeden z nejbohatších Čechů, majitel chaty stojící nad Bedřichovem a především zakladatel a majoritář v Jablotronu.

Jeho firma vyrostla jako výrobce zabezpečovacích systémů, dnes se věnuje také vzduchotechnice a řešením chytré domácnosti. Dalibor Dědek dlouhodobě kultivuje okolí Prezidentské chaty, mimo jiné skoupil část luk mezi Královkou a Hraběticemi, aby je ochránil před další výstavbou. Mezi další plány patří oprava místního rybníčku. Poslední investice se pohybují v řádu nižších desítek milionů korun.

Prezidentská chata

Historie Prezidentské chaty je barvitá. V pondělí oslaví 30 let od opětovného zpřístupnění turistům, které proběhlo prvního listopadu roku 1991, předtím fungovala 35 let jako rekreační chata pro zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky, do jejíž blízkosti nesměl vkročit nikdo nepovolaný a nebyla označena ani v turistických mapách. ČTK to za provozovatele Prezidentské řekla Milena Lánská.

Nemovitost patří mezi nejstarší dochované chaty v Jizerských horách, které dodnes slouží svému původnímu účelu. Její výstavba vzbudila velký rozruch, na oslavu spojenou s položením základního kamene přišlo v červnu 1928 zhruba 13 tisíc lidí. Otevřená byla o rok později, v červnu 1929. Původně ji vlastnil spolkový dům Přátel přírody, který ale o ni v roce 1939 nedobrovolně přišel a pro veřejnost se chata následně uzavřela na 52 let. Nejprve ji zabrali nacisté a za druhé světové války se tam jezdily zotavovat děti z třetí říše. Po válce převzal chatu Svaz osvobozených politických vězňů a v roce 1956 byla převedena na Kancelář prezidenta republiky. 

Dalibor Dědek ji koupil před deseti lety. Sám ji neprovozuje, ale trvá na zachování jejího turistického ducha, mimo jiné přes cenu místní oblíbené zelnice či boršče. Dědek si zakládá na střídmém životním stylu, rád se otužuje a sportuje, řídí levnější modely značky Škoda a věnuje se filantropii. Je mimo jiné mecenášem Nadačního fondu Neuron na podporu vědců. V srpnu 2017 oznámil kandidaturu za STAN v parlamentních volbách, o 27 dní později ji velmi rozumně stáhl. Zdaleka není politický typ. Forbes jeho jmění pro letošek odhaduje na 5,5 miliardy korun.