Vláda premiéra Andreje Babiše pokročila v trestním oznámení, které připravila kvůli ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy pro podezření na podvodné jednání. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček potvrdil redakci HN, že trestní oznámení již podal. Míří na firmu i její vlastníky, kterými jsou Hana a Jiří Písaříkovi. Oznámení mělo být podle premiéra připravené již v pondělí.

Kromě vlády chce podat trestní oznámení na společnost Bohemia Energy, majitele společnosti a členy jejích orgánů také hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

SPD podá trestní oznámení v úterý prostřednictvím svého právního zástupce, uvedla mluvčí hnutí Barbora Šťastná. „Firma Bohemia Energy přivedla statisíce občanů do existenčních problémů. Ze strany společnosti docházelo až do současnosti k uzavírání smluv i přes skutečnost, že není schopná plnit své závazky vůči odběratelům, čímž je uváděla v omyl za účelem vytvoření majetkového prospěchu,“ vysvětluje trestní oznámení SPD.

Babiš je vůči Bohemia Energy a jejím majitelům, kterými jsou manželé Hana a Jiří Písaříkovi, kritický od ukončení činnosti firmy v polovině října. V reakci na konec skupiny prohlásil, že u Bohemia Energy byly dlouhodobě patrné negativní jevy a nekalé, klamavé a „šmejdské“ obchodní praktiky. „Není přece možné prodávat nějaké zboží, které nemám nakoupené. To je skutečně velice nezodpovědné,“ uvedl Babiš.

Samotná firma to tehdy odmítla. Mluvčí skupiny Hana Novotná upozornila, že krachují dodavatelé po celé Evropě. „My jsme se krachu rozhodli předejít, protože jsme se chtěli k našim klientům zachovat v rámci možností fér,“ dodala. Skutečností je, že desítky dodavatelů zkrachovaly v celé Evropě a zejména v Británii. Šlo například o dvě britské společnosti: Pure Planet a Colorado Energy, které obsluhují dohromady 250 tisíc klientů.

Kvůli kolapsu Písaříkovy skupiny muselo přejít na dodavatele poslední instance okolo 750 tisíc domácností. Za plyn a elektřinu si však dramaticky připlatí. Oproti původní nabídce Bohemia Energy jde o několikanásobné částky.