Americká centrální banka (Fed) začíná omezovat svá rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Oznámila, že hodlá své měsíční nákupy dluhopisů každý měsíc snižovat o 15 miliard dolarů z nynějších 120 miliard dolarů (zhruba 2,6 bilionu korun). Nevylučuje však, že tempo snižování nákupů v budoucnosti upraví, napsala agentura AP. Centrální banka reaguje na oživování ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a na vysokou inflaci.

Fed uvedl, že nákupy nejprve sníží o 15 miliard dolarů v listopadu a následně o dalších 15 miliard dolarů v prosinci. Předpokládá, že podobným tempem bude nákupy redukovat i v dalších měsících. Pokud tedy tempo snižování nezmění, měly by nákupy zcela skončit v červnu příštího roku.

Centrální banka nicméně potvrdila svůj názor, že nynější nárůst inflace je pouze přechodný a pravděpodobně nebude vyžadovat rychle zvyšování úrokových sazeb. Svou základní úrokovou sazbu Fed nadále drží v rozpětí nula až čtvrt procenta. Jakmile centrální banka zcela ukončí nákupy dluhopisů, mohla by podle agentury AP rozhodnout o zvýšení základní úrokové sazby.

„Inflace je zvýšená, což odráží především faktory, které by měly být přechodné,“ uvedla banka. „Nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou související s pandemií a znovuotevíráním ekonomiky přispívají k výraznému zvyšování cen v některých odvětvích,“ dodala.

Meziroční míra inflace ve Spojených státech se v září zvýšila o 0,1 procentního bodu ze srpnových 5,3 procenta. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci.

„Jakmile pandemie ustoupí, problémy v dodavatelském řetězci poleví,“ uvedl na středeční tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. „Až se to stane, inflace sestoupí z dnešních zvýšených úrovní. Samozřejmě je velmi nejisté, kdy se tak stane,“ dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 procenta ve druhém kvartálu.

Tempo hospodářského růstu bylo ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za více než rok. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.

Nyní se však počty nově nakažených v USA snižují, zvyšuje se proočkovanost a Američané čím dál častěji vyrážejí utrácet peníze. Mnoho ekonomů proto předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí se tempo růstu HDP vrátí k šesti procentům.

Oznámení má vliv na dolar

Dolar oslabuje. Přispělo k tomu právě oznámení Fedu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 19:15 SEČ odepisoval 0,1 procenta na 93,99 bodu. Krátce po oznámení Fedu dolarový index klesl na minimum za seanci, konkrétně na 93,88 bodu.

Euro vůči dolaru před 19:25 SEČ stagnovalo a pohybovalo se kolem 1,1580 USD. Dolar k jenu stoupal o 0,1 procenta na 114,12 JPY. Kurz eura vůči jenu rostl o 0,2 procenta na 132,17 JPY.