Americká centrální banka (Fed) začíná omezovat svá rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Oznámila, že hodlá své měsíční nákupy dluhopisů každý měsíc snižovat o 15 miliard dolarů z nynějších 120 miliard dolarů (zhruba 2,6 bilionu korun). Nevylučuje však, že tempo snižování nákupů v budoucnosti upraví, napsala agentura AP. Centrální banka reaguje na oživování ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a na vysokou inflaci.
Fed uvedl, že nákupy nejprve sníží o 15 miliard dolarů v listopadu a následně o dalších 15 miliard dolarů v prosinci. Předpokládá, že podobným tempem bude nákupy redukovat i v dalších měsících. Pokud tedy tempo snižování nezmění, měly by nákupy zcela skončit v červnu příštího roku.
Centrální banka nicméně potvrdila svůj názor, že nynější nárůst inflace je pouze přechodný a pravděpodobně nebude vyžadovat rychle zvyšování úrokových sazeb. Svou základní úrokovou sazbu Fed nadále drží v rozpětí nula až čtvrt procenta. Jakmile centrální banka zcela ukončí nákupy dluhopisů, mohla by podle agentury AP rozhodnout o zvýšení základní úrokové sazby.
„Inflace je zvýšená, což odráží především faktory, které by měly být přechodné,“ uvedla banka. „Nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou související s pandemií a znovuotevíráním ekonomiky přispívají k výraznému zvyšování cen v některých odvětvích,“ dodala.
Meziroční míra inflace ve Spojených státech se v září zvýšila o 0,1 procentního bodu ze srpnových 5,3 procenta. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci.
Tentokrát se „kýžené“ korekce dost možná dočkáme
„Jakmile pandemie ustoupí, problémy v dodavatelském řetězci poleví,“ uvedl na středeční tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. „Až se to stane, inflace sestoupí z dnešních zvýšených úrovní. Samozřejmě je velmi nejisté, kdy se tak stane,“ dodal.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 procenta ve druhém kvartálu.
Tempo hospodářského růstu bylo ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za více než rok. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.
Nyní se však počty nově nakažených v USA snižují, zvyšuje se proočkovanost a Američané čím dál častěji vyrážejí utrácet peníze. Mnoho ekonomů proto předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí se tempo růstu HDP vrátí k šesti procentům.
Oznámení má vliv na dolar
Dolar oslabuje. Přispělo k tomu právě oznámení Fedu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 19:15 SEČ odepisoval 0,1 procenta na 93,99 bodu. Krátce po oznámení Fedu dolarový index klesl na minimum za seanci, konkrétně na 93,88 bodu.
Euro vůči dolaru před 19:25 SEČ stagnovalo a pohybovalo se kolem 1,1580 USD. Dolar k jenu stoupal o 0,1 procenta na 114,12 JPY. Kurz eura vůči jenu rostl o 0,2 procenta na 132,17 JPY.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist