Dlouho očekávaná transakce, o jejíž přípravě Hospodářské noviny několikrát informovaly, byla dotažena. Společnost Allegro, oblíbená nákupní platforma v Polsku a jedna z největších e-commerce platforem v Evropě, ve čtvrtek v noci oznámila, že se dohodla na převzetí stoprocentního podílů ve společnostech Mall Group a WE|DO od prodávajících akcionářů PPF, EC Investments Daniela Křetínského a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta. Jde pravděpodobně o pátý největší prodej české firmy za posledních minimálně deset let. 

Společnosti Mall Group a WE|DO budou koupeny za cenu 881 milionů eur, která vychází z pevného ocenění 925 milionů eur upraveného o dluh a podobné položky ve výši 44 milionů eur. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur v závislosti na výkonnosti Mall Group. V přepočtu je tak valuace prodávaných firem zhruba 23,5 miliardy korun.

Akvírovaný byznys zahrnuje aktiva e-commerce skupiny Mall Group a logistická aktiva společnosti WE|DO v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Transakce se netýká společností Vivantis a Mall Pay, ani Mall.tv a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny.

„Po více než sedmi letech budování silné pozice v e-commerce v České republice a v regionu střední a východní Evropy jsem rád, že jsme našli tak silného partnera pro další rozvoj Mall Group a WE|DO, jakým je Allegro. Ve skupině Allegro vidíme partnera s podobným zaměřením na inovace, růst a s komplementární kulturou. Jako akcionář společnosti Rockaway Capital jsem rád, že zůstáváme součástí tohoto příběhu a jako akcionáři společné skupiny se budeme podílet na jejím dalším růstu,“ uvedl Jakub Havrlant, předseda představenstva Mall Group a zakladatel a CEO Rockaway Capital, jenž příběh Mall.cz ovlivňoval v posledních letech nejvíce.

Hodnota firmy, která byla dlouho ztrátová, byla vypočtena podle generovaných tržeb za posledních 12 měsíců. Ty činily k letošnímu březnu 930 milionů eur, přičemž se násobilo multiplikátorem 1x. Provozní ziskovost EBITDA byla nulová. Suma bude vypořádána po schválení antimonopolními úřady jak v hotovosti, tak v akciích skupiny Allegro. Češi tak zůstanou minoritními akcionáři narostlého byznysového uskupení, které je opravdu velké. Míří na trh 70 milionů lidí, zaměstnává 7200 pracovníků a i samotné Allegro je od svého IPO největší polskou veřejně obchodovanou firmou. 

„Během dvou desetiletí se Allegro stalo oblíbeným nákupním místem polských spotřebitelů. Společně se skupinou Mall Group a WE|DO budeme nyní schopni zlepšit každodenní život nejen 18 milionům zákazníků, které již obsluhujeme, ale také oslovit zbytek Evropy. Kupující budou těžit z lepšího výběru, cen a pohodlí, zatímco společná základna přibližně 135 000 obchodníků bude moci jednou zalistovat a prodávat všude,“ uvedl k transakci výkonný ředitel Allegra Francois Nuyts.

Spojení Mall Group a Allegro má podle něj vytvořit přední platformu pro e-commerce v celém regionu, která pod jednou střechou spojí řadu značek – Mall, mimovrste, CZC.cz, WE|DO a samozřejmě Allegro, Ceneo, eBilet a One. Ze synergií by měli profitovat také zákazníci.

Transakce bude financována kombinací akcií a peněžních prostředků, z nichž 53,7 procenta tvoří hotovost, která je financována z dostupné hotovosti a nového dluhu, a 46,3 procenta tvoří akcie nebo hotovost. Společnost Allegro může podle svého uvážení buď vydat akcie prodávajícím akcionářům skupiny Mall Group, nebo dodatečně navýšit platbu v hotovosti. Uzavření transakce podléhá obvyklým antimonopolním a regulatorním schválením a očekává se, že bude uzavřena do konce prvního pololetí 2022. Po dokončení půjde o jednu z největších transakcí ve střední a východní Evropě.